خمکاری پروفیل آلومینیوم - aluminiumpishro.com


یکی از منصحر به فرد ترین خدماتی که در شرکت آلومینیوم پیشرو ارائه می‌شود، خدمات خمکاری پروفیل آلومینیوم می‌باشد. برای شکل دادن و خم کردن ورق‌های آلومینیومی به فرایند مخصوصی نیاز است که نیاز به پرس‌های خمشی دارد. به این فرایند خمکاری پروفیل آلومینیوم می‌گویند. البته باید گفت این فرایند پیچیدگی خاصی ندارد و تقریبا به صورت معمول بر روی ورق‌های آلومینیوم رنگی انجام می‌شود. برای خم کردن پروفیل آلومینیوم باید به ورقه‌ها نیرو وارد شود. متداول ترین شکل خم کردن پروفیل آلومینیوم، شکل دادن به صورت حرف انگلیسی v است. از آنجایی که آلومینیوم در زندگی روزمره و در وسایل مختلف استفاده‌های متفاوتی دارد، خمکاری یک فرایند تکرار پذیر و پر کاربرد می‌باشد. در فرایند خمکاری معمولا استحکام فلزات کاهش پیدا می‌کند. این اصل راجع به آلومینیوم صادق نیست. دلیل این امر اتصالات بین مولکولی داخل ورقه‌های آلومینیومی می‌باشد که بعد از خم کردن و شکل دهی نیز شکسته نمی شود.

پروفیل آلومینیوم در عبارت خمکاری پروفیل آلومینیوم چیست؟

قبل از اینکه به صورت مفصل راجع به تمامی نکات مربوط به خمکاری پروفیل آلومینیوم صحبت کنیم باید ابتدا راجع به معنای پروفیل آلومینیوم بحث کنیم. پروفیل به این معنا می‌باشد که سطح مقطع هر چیزی که راجع به آن صحبت می‌کنیم در طول مشخص یک عدد ثابت می‌باشد. از محبوب ترین فلزاتی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، آلومینیوم می‌باشد. برای تولید پروفیل آلومینیوم، ماده اولیه آن در مجاورت دمای حرارتی بالا و فشار بالا قرار می‌گیرد. سپس به داخل قالب‌های مخصوصی ریخته می‌شود تا به شکل مورد نظر تغییر شکل پیدا کند. همچنین پروفیل آلومینیوم دارای مزایایی نیز می‌باشد که از جمله آن‌ها، قابلیت تغییر شکل آسان آن، انعطاف پذیری بالا، استحکام و قدرت بالا، دارای ویژگی ضد زنگ بودن، داشتن چگالی نسبتا پایین، و قیمت منصفانه و مقرون به صرفه آن می‌باشد.

مزایای خمکاری پروفیل آلومینیوم

از جمله مزایا خمکاری این است که برای مقادیر کم معمولا مقرون به صرفه و مناسب است. قطعات آلومینیوم سبک هستند و دارای انعطاف مناسبی می‌باشند. آلومینیوم در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارد و علت آن نیز شکل پذیری بالای آن می‌باشد که یک مزیت محسوب می‌شود. البته باید توجه کرد که آلیاژهای آلومینیوم در برای خمکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند و از آلومینیوم خالص معمولا استفاده نمی شود. مزیت دیگر استفاده از خمکاری پروفیل آلومینیوم، عدم نیاز آن به جوشکاری، وجود هیچ گونه درز در کار نهایی، عدم نیاز به پانچ کردن ورقه‌ها می‌باشد. نماهای آلومینیومی تولید شده با استفاده از خمکاری پروفیل آلومینیوم بسیار یکدست و زیبا می‌باشند. البته باید شرکتی که برای خدمات خمکاری پروفیل انتخاب می‌کنید نیز متبحر و باتجربه باشد و بتواند به صورت حرفه ای این کار را انجام دهد تا هیچگونه ترک و برشی بر روی ورقه‌های آلومینیومی به وجود نیاید. شرکت آلومینیوم پیشرو یک شرکت معتبر در زمینه انجام این خدمات می‌باشد.

خمکاری پروفیل آلومینیوم - aluminiumpishro.com
خمکاری پروفیل آلومینیوم - aluminiumpishro.com

کاربرد خمکاری آلومینیوم

خمکاری پروفیل آلومینیوم یکی از عملیات بسیار پرکاربرد است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساخت باکس‌های فلزی، صنعت ساختمان سازی، در کشاورزی در ساخت کارخانجات و حتی کشتی سازی نیز از خمکاری پروفیل آلومینیوم استفاده می‌شود. موارد زیادی در خمکاری پروفیل آلومینیوم تاثیرگذار هستند که از جمله آن‌ها باید به ضخامت ورقه‌های آلومینیومی توجه کرد. امروزه در بسیاری از محصولات مانند ساخت درب و پنجره، ساخت نمای ساختمان، در تولید قوطی‌های بسته بندی، ساخت سایبان و همچنین در طراحی دکوراسیون‌های پیچیده نیز خمکاری پروفیل آلومینوم استفاه می‌شود.

برای استعلام قیمت و مشخصات بیلت آلومینیوم

فلاشیگ آلومینیوم چیست؟

اگر بتوان با استفاده از روش‌هایی از ورود و نفوذ آب به بخش‌های مختلف ساختمان جلوگیری کرد باید گفت از فلاشینگ استفاده شده است. وجود و نفوذ رطوبت در بخش‌های مختلف نمای ساختمان باعث می‌شود که آن‌ها پوسیده شوند و همچنین آسیب پذیر شوند. اگر از ورق‌های فلزی در ساخت نمای ساختمان استفاده شود، این مشکل از بین می‌رود. در میان ورق‌های فلزی متفاوت؛ آلومینیوم، دوام بالایی در برابر اکسیده شدن دارد و بهترین گزینه برای ساخت نمای ساختمان می‌باشد. فلاشینگ آلومینیوم به همین موضوع اشاره دارد. فلاشینگ آلومینیوم، خوردگی و تغییر رنگ و فرم نمی دهد. فلاشینگ آلومینیوم باعث می‌شود نمای ساختمان در برابر نور خورشید و برف و باران نیز زیبایی خود را از دست ندهد.

خمکاری پروفیل آلومینیوم - aluminiumpishro.com

روش‌های خمکاری پروفیل آلومینیوم

کاربردهای متفاوت پروفیل آلومینیوم باعث شده است که از آن بتوان در صنایع مختلف استفاده کرد. به همین دلیل خمکاری پروفیل آلومینیوم نیز کاربرد گسترده ای پیدا کرده است. در خمکاری پروفیل آلومینیوم باید دقت کرد که عمل خم کردن ورقه‌ها را نمی توان به یکباره انجام داد زیرا در این صورت پروفیل فشار زیادی را متحمل می‌شود و باعث به وجود آمدن ترک در آن می‌شود. برای خمکاری پروفیل آلومینیوم می‌توان 6 روش را که جز محبوب ترین روش‌های خمکاری است نام برد. در بخش‌های زیر این روش‌ها توضیح داده می‌شوند.

خمکاری پروفیل آلومینیوم - aluminiumpishro.com

1 - روش خمکاری پروفیل آلومینیوم به روش غلتک

این روش یک روش معمول برای خم کردن اکستروژن‌های بلند است. این روش نیاز به سه غلتک دارد و هزینه کمی نیاز دارد. برای رول کردن اجزای دایره ای از این روش استفاده می‌شود. تمام طول اکستروژن را با این روش می‌توان رول کرد. البته باید ذکر رد که این روش دقت کمی دارد و نسبتا مقیاس پذیری پایین تری دارد.

2 - روش خمکاری پروفیل آلومینیوم به روش رام خم شدن

نام دیگر این روش خمش فشاری است. این روش یک مدل ساده و کم هزینه است. با این روش می‌توان به صورت قابل اعتماد و با یک زاویه دقیق اکستروژن‌ها را خم کرد. با این روش می‌توان در یک زمان فقط یک قسمت را خم کرد

3 - روش خمکاری پروفیل آلومینیوم به روش کششی چرخشی

برای خم کردن پروفیل با این روش باید اکستروژن را از یک سمت بست و با کشیدن و چرخاندن آن به دور یک قالب دوار آن را خم کرد. این روش نیز می‌تواند زاویه‌های دقیقی ایجاد نماید. برای ایجاد خم‌های متعدد در و نزدیک به هم در پروفیل‌های اکستروژن می‌توان از این روش استفاده کرد. برای خم کردن لوله‌های گرد معمولا از این روش استفاده می‌شود

4 - روش خمکاری پروفیل آلومینیوم به روش فشاری

تنظیمات اولیه مورد نیاز برای این نوع خمش معمولا شبیه به خمش فشاری است اما باید گفت این روش مقداری پیچیدگی دارد. در این روش با استفاده از یک قالب فشاری اکستروژن را می‌پیچانند. شباهت این روش به روش چرخشی این است که در هر بار فقط می‌توان یک بخش از پروفیل را خم کرد. البته باید گفت در تولیداتی که حجم آن بالا است، این روش بسیار سریع و مقرون به صرفه می‌باشد.

5 - روش خمکاری پروفیل آلومینیوم به روش کشش خم شدن

کشش خم شدن یکی از راه‌های گران قیمت برای خمکاری پروفیل آلومینیوم است. مزیت‌های این روش منحصر به فرد می‌باشد. در این روش قطعه کار تحت یک کشش ثابت قرار می‌گیرد و با حداقل اعوجاج عملیات خمش صورت می‌پذیرد. البته باید گفت با بالا بردن حجم تولید می‌توان در هزینه‌های مورد نیاز برای این نوع خمکاری صرفه جویی کرد.

6 - روش خمکاری پروفیل آلومینیوم به روش فرم آزاد

برای تولید خم‌های پیچیده معمولا از این روش استفاده می‌شود. برای خم کردن لوله‌های گرد این روش، روشی معمول است. برای تولید محصولات منحصر به فرد از روی پروفیل‌های اکستروژن این روش پر کاربرد است. در کل می‌توان گفت این روش چندان رایج نیست اما در آینده پتانسیل قابل توجهی خواهد داشت.

خمکاری پروفیل آلومینیوم - aluminiumpishro.com

برای آشنایی بیشتر با بازار پروفیل آلومینیوم

اصول خمکاری آلومینیوم

در خمکاری پروفیل آلومینیوم نکات و اصولی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. برای مثال میزان کشیدگی ورق‌های آلومینیومی بعد از خم کردن، شعاع خمکاری آن‌ها، میزان دشواری خم کردن پروفیل آلومینیوم و سایر نکات که در لیست زیر آن‌ها را بررسی کرده ایم.
1- سختی خمکاری: دشواری و سختی خم کردن آلیاژهای متفاوت آلومینیوم با یکدیگر متفاوت است. برای مثال آلیاژ T6، بسیار سخت خم می‌شود. اما باید به این نکته توجه کرد که بعد از خم شدن تغییری در این آلیاژ به وجود نمی آید.
2- توانایی شکل گیری: برخی از آلیاژهای آلومینیوم توانایی شکل گیری بیشتری دارند. برخی از آلیاژها استحکام کششی بیشتری دارند. در هنگام انتخاب آلیاژ الومینیوم توجه به مقاومت کششی نهایی آن‌ها و استحکام آن‌ها بسیار حائز اهمیت است.
3- ضخامت خم و تاثیر آن بر سخت شدن آلومینیوم: با خمکاری پروفیل آلومینیوم، آلیاژ آلومینیوم سخت و قوی می‌شود درنتیجه باید به شعاع خم اهمیت زیادی داد.
4- استحکام بالای پروفیل آلومینیوم باعث شده است که آلیاژ آلومینیوم سخت تر خم شود. مقاومت و کشش آلومینیوم با یکدیگر نسبت عکس دارند. زمانی که یکی از آن‌ها افزایش پیدا کند دیگری کاهش پیدا می‌کند.

عوامل موثر در کیفیت خمکاری پروفیل آلومینیوم

زمانی که اقدام به خمکاری پروفیل آلومینیوم می‌کنید باید به نکاتی توجه کنید که در کیفیت آن تاثیر گذار خواهد بود. اکستروژنی که برای خمکاری استفاده می‌شود دارای ضخامت در قسمت‌های مختلف می‌باشد. هرچه این ضخامت در اقصی نقاط دیواره‌ها یکسان باشد مزیت‌های زیادی برای خمکاری دارد.
عامل تاثیر گذار دیگر در خمکاری پروفیل آلومینیوم، آندونایز کردن و یا پوشش پودری مورد استفاده در آن می‌باشد. این دو عملیات باید پس از عمل خمکاری انجام شوند. بعد از خمکاری ممکن است ترک‌هایی در پروفیل ایجاد شود و این پوشش‌ها خراب شوند. درنتیجه بهتر است عملیات آندونایز کردن بعد از خمکاری انجام شود تا کیفیت خمکاری افزایش پیدا کند.
عامل تاثیرگذار دیگر بر کیفیت خمکاری، انتخاب آلیاژ مناسب است. سری‌های مناسب آلومینیوم برای خمکاری، سری‌های 5 و سری 3 می‌باشند. البته از سری 6 هم برای این کار استفاده می‌شود. مقاومت‌های آلیاژهای آلومینیوم در شکل پذیری آن‌ها تاثیر گذار هستند. هرچه مقاومت آلیاژها بیشتر باشد، شکل پذیری آن‌ها دشوارتر است.
دیگر عامل تاثیرگذار بر کیفیت آن ، ضخامت آن و شعاع خم آن است.

خمکاری پروفیل آلومینیوم - aluminiumpishro.com

برای استعلام قیمت و سفارش طراحی و قالبسازی آلومینیوم

لیست قیمت خدمات خمکاری پروفیل آلومینیوم

قیمت خدمات خمکاری پروفیل آلومینیوم، به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. زمان مورد نیاز برای خمکاری و فناوری مورد استفاده در آن در قیمت خدمات خمکاری پروفیل آلومینیوم تاثیرگذار است. همچنین شرکت ارائه دهنده این خدمات، نیز می‌تواند روی این فرایند قیمت گذاری کند. اگر تمامی فرایندها در خود مجموعه انجام شود قیمت خدمات خمکاری کاهش پیدا می‌کند. شرکت آلومینیوم پیشرو یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه خدمات خمکاری پروفیل آلومینیوم است که خدمات خود را با قیمت‌های بهینه ارائه می‌کند. سایر عوامل تاثیر گذار بر قیمت خدمات خمکاری آلومینیوم را در لیست زیر مرور می‌کنیم.
  • میزان ضخامت ورق آلومینیوم در قیمت آن تاثیرگذار است.
  • نوع خمش پروفیل آلومینیوم در قیمت آن تاثیر گذار است.
  • جنس ورق آلومینیوم در قیمت تاثیر گذار است.
  • تعداد سفارشاتی که یک شرکت قبول می‌کند نیز در قیمت خمکاری پروفیل آلومینیوم است. تعداد بالا و تعداد کم سفارشات باعث می‌شود قیمت قبول سفارشات افزایش یا کاهش پیدا کند.

سوالات متداول خمکاری پروفیل آلومینیوم

روش غلتک 

روش رام خم شدن

روش کششی چرخشی

روش فشاری

روش فرم آزاد

روش کشش خم شدن

قیمت خدمات خمکاری پروفیل آلومینیوم، به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. زمان مورد نیاز برای خمکاری و فناوری مورد استفاده در آن در قیمت خدمات خمکاری پروفیل آلومینیوم تاثیرگذار است.