بیلت چیست؟

بیلت آلومینیوم در واقع نوعی شمش آلومینیومی است. نام دیگر بیت آلومینیومی هم شمشال است. بنابراین اگر در جایی به این نام برخوردید، مقصود، همان بیلت آلومینیوم می باشد. بیلت آلومینیومی از آن دسته محصولات نیمه ساخته ریخته گری آلومینیومی به حساب می آید. بیلت آلومینیومی در قطر‌های مختلف تولید شده و به بیان دیگر، این نوع محصولات، متناسب با نیاز مشتریان و به درخواست مشتریان و در قطرها و اندازه‌های دلخواه مشتری تولید می شوند. بیلت آلومینیومی در صنایع اکستروژن بیشترین کاربرد را دارد.

تولید بیلت به وسیله ریخته گری

روش تولید بیلت آلومینیوم به روش ریخته گری پیوسته و یا همان روش دی سی است. این روش در سال ۱۹۳۳ میلادی ابداع شد و پس از آن محبوبیت بسیار زیادی را در بین صنایع و کارخانجات مختلف به دست آورد. پروسه و یا همان فرایند ریخته گری پیوسته روشی است که در آن آلومینیوم مذاب در قالب آب گرد و با عمق کم ریخته می شود . از آنجایی که قالب آب گرد دارای سطح مقطعی گرد می‌باشد وقتی که انجماد مذاب در قالب شروع می‌شود، قسمت پایینی قالب با یک سرعت مشخص و کنترل شده به سمت پایین حرکت می‌کند. این مذاب آب بر روی سطح تازه منجمد شده بیلت که در حال بیرون آمدن از قالب آب است پاشیده می‌گردد.
در چند سال اخیر میزان استفاده از ماشین‌های ریخته گری پیوسته بسیار بیشتر شده است و از سنسورها و اپلیکیشن‌های کامپیوتری بسیار پیشرفته و هوشمندی برای مدیریت آن استفاده می‌شود. با کمک این نرم افزارها امکان کنترل همه پارامترهای ریخته گری وجود خواهد داشت.

قالب های تولید بیلت آلومینیوم

بدیهی است که هر چقدر که آلیاژ‌ها با هم متفاوت باشد و همچنین هر چقدر که اندازه بیلت‌ها تغییر کند، قالب‌های مورد نیاز هم متفاوت خواهد بود. در فرایند ریخته گری بیلت آلومینیوم، فلز مذابی که درون کوره وجود دارد از راه گاههای انتقال و توزیع مذاب به واحد گاز زدایی انتقال پیدا می‌کند. ( این راهگاه‌های‌ انتقال و توزیع مذاب با آستر‌های نسوزی در بخش های مختلف سیستم استفاده شده اند) بعد از این که فلز مذاب به واحد گاز زدایی سیستم رسید، در مرحله بعدی به واحد فیلتراسیون سیستم می‌رود و در مرحله آخر هم به واحد انجماد خواهد رسید. انتقال به واحد انجماد به وسیله مبرد های مستقیم عمودی و یا همان دی سی صورت می‌پذیرد. روش ریخته گری دی سی و یا همان روش ریخته گری پیوسته مزایای بسیار زیادی نسبت به روش ریخته گری با قالب تک بار و همچنین نسبت به سایر روش های ریخته گری دارد. البته این مزیت ها و برتری ها بیشتر مربوط به وقتی است که قرار است آلیاژهای محکمی مثل آلیاژهای سری دو هزار و سری هفت هزار تولید شوند. در ادامه این مقاله، مزایای ریخته گری پیوسته را نسبت به روش های دیگر ریخته گری ذکر می‌کنیم.

بیلت آلومینیوم

برای استعلام قیمت و خرید شمش آلومینیوم

انواع بیلت آلومینیوم

1. اولین مورد از انواع بیلت آلومینیوم، بیلت وارداتی است. بیلت های وارداتی از شرکت های دو بال، روسال، تالکو و غیره، نمونه‌هایی از بیلت وارداتی هستند.
2. دومین مورد از انواع بیلت، بیلت استاندارد است. بیلت وارداتی شامل محصولاتی مثل ایرالکو و المهدی است. بیلت وارداتی در بازار با نام بیلت استاندارد مطرح است.
3. سومین مورد از انواع بیلت، بیلت DC است. بیلت دی سی، بیلت‌های تولید شده از آلومینیوم مذاب به روش ریخته گری DCمی باشند. از آنجایی که این نوع بیلت، با محصولات دو شرکت ایرالکو و المهدی فرق دارد این عنوان برای آن در نظر گرفته می‌شود.
4. بیلت ذوب تبدیلی یا مجدد. این نوع بیلت‌ها بیلت‌هایی می‌باشند که از ذوب مجدد ضایعات آلومینیوم تولید می‌گردند. بزرگترین عیب این نوع بیلت‌ها، این است که نمی توان آنها را به صورت صحیح آلیاژ بندی کرد.

مزایای ریخته گری پیوسته نسبت به روش های دیگر ریخته گری

1. روش ریخته گری دی سی و یا همان روش ریخته گری پیوسته می‌تواند بیلت های بسیار بزرگی را تولید کند.
2. روش ریخته گری دی سی و یا همان روش ریخته گری پیوسته، در آلیاژهای محکم و بزرگ، کم ترین میزان ترک و حتی مو ترک را ایجاد می‌کند که همین ویژگی یک مزیت مهم مخصوصاً در صنایع حساس می‌باشد. می‌دانید که در صنایع حساسی مانند صنایع مربو به هوا و فضا و صنایع نظامی، کوچک ترین ترک و یا مو ترک و یا سوراخ هم می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را به دنبال داشته باشد. بنابراین استفاده از روش روش ریخته گری دی سی در این صنایع حساس می‌تواند بسیار راهگشا باشد.
3. روش ریخته گری دی سی و یا همان روش ریخته گری پیوسته، کم ترین میزان جدایش فازی را به دنبال دارد.
4. در روش ریخته گری دی سی و یا همان روش ریخته گری پیوسته مذاب در دمای بالنسبه پایین با کمترین سرعت و با حالت یکنواخت انتقال پیدا می‌کند. انتقال یکنواخت و آرام مواد مذاب باعث می‌شود که بسیاری از مشکلات در آینده پیش نیایند.
5. از آنجایی که کیفیت و کارایی بیلت هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم بر کارایی و کیفیت و اثر بخشی محصول نهایی اکستروژن، تاثیر گذار است. بنابراین استفاده از روش ریخته گری بیلت آلومینیوم پیوسته و یا همان روش دی سی می‌تواند در نهایت منجر به تولید محصول نهایی اکستروژن با کیفیتی شود. چراکه این روش می‌تواند بیلت آلومینیوم با کیفیتی را تولید نماید.

برای آشنایی بیشتر و استعلام قیمت خمکاری پروفیل آلومینیوم

قیمت بیلت آلومینیوم

قیمت بیلت آلومینیوم متاثر از عوامل متعددی است. عوامل موثر در قیمت بیلت آلومینیوم‌ها را در ادامه آورده ایم.
1. اولین عامل تاثیر گذار در قیمت بیلت آلومینیوم، قیمت فلز آلومینیوم در کشور ایران است. فلز آلومینیوم جزء فلزهای گران قیمت به شمار می‌رود. قیمت این فلز در کشور ایران به دو عامل بستگی دارد. عامل اول، قیمت جهانی فلز آلومینیوم است و عامل دوم، قیمت دلار در مقابل واحد پول ایران یعنی ریال. بدیهی است که در چند دهه اخیر و خصوصا در چند سال اخیر، قیمت فلز آلومینیوم در کشور ایران افزایش چشم گیری داشته است. این افزایش قیمت، ناشی از بالا رفتن وحشتناک و عجیب و غریب قیمت دلار در کشور ایران بوده است.
2. دومین عامل تاثیر گذار در قیمت بیلت آلومینیوم، نوع الیاژی است که در شمش به کار رفته است. بدیهی است که هر چه آلیاژ با کیفیت تری در ساخت بیلت به کار رود، قیمت نهایی بیلت هم بالاتر خواهد رفت.

تولید بیلت آلومینیوم

تاثیر وزن بر قیمت بیلت آلومینیوم

عامل تاثیر گذار دیگر در قیمت بیلت آلومینیوم، وزن آن است. بدیهی است که هر چه وزن بیلت  بیشتر باشد، قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت. در کل، فلز آلومینیوم یک فلز با چگالی بالا و وزن بسیار سبک است. به گونه ای که کم تر فلزی را می‌توان پیدا کرد که در حد این نوع فلز، سبک باشند. بنابراین بدیهی است که انواع بیلت آلومینیوم هم سبک باشند ولی بین این انواع بیلت‌های آلومینیومی هم از لحاظ وزن، تفاوت وجود دارد.

تاثیر ضخامت بر قیمت بیلت آلومینیوم

چهارمین عامل تاثیر گذار در قیمت بیلت، ضخامت آن است. معمولا هر چه ضخامت بیلت آلومینیوم بیشتر باشد، قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت. البته این قضیه برای همیشه نیست و امکان دارد یک بیلت با ضخامت بیشتر، دارای قیمت کم تری باشد.

تاثیر مقاومت بر قیمت بیلت آلومینیوم

پنجمین عامل تاثیر گذار در قیمت بیلت آلومینیوم، مقاومت آن در مقابل خوردگی است. بدیهی است که هر چه مقاومت یک بیلت در برابر خوردگی بیشتر باشد، قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت. در کل، انواع بیلت آلومینیومی نسبت به سایر محصولات فلزی، مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی دارد ولی با این وجود، بین انواع بیلت هم در ویژگی مقاومت در برابر خوردگی، تفاوت وجود دارد.

تاثیر اندازه بر قیمت بیلت آلومینیوم

ششمین عامل تاثیر گذار در قیمت بیلت ، اندازه و ابعادی است که بیلت آلومینیوم دارد. طبیعتا با بالا رفتن سایز و ابعاد و اندازه ، قیمت آن هم به همان تناسب بیشتر می‌شود.

خرید بیلت آلومینیوم
بیلت آلومینیوم پیشرو

قیمت بیلت آلومینیوم در سایت

به منظور مشاهده قیمت بیلت آلومینیوم می‌توانید به آدرس اینترنتی alumpishro.com که متعلق به شرکت آلومینیوم پیشرو است مراجعه کنید. در این سایت، قیمت‌های انواع بیلت آلومینیوم مشخص است. هم چنین در این سایت، مقالات متعددی هم در رابطه با فلز آلومینیوم و بیلت وجود دارد که شما می‌توانید آنها را مطالعه کنید تا به صورت جزئی تر و دقیق تر، علت این تفاوت قیمت‌های بین انواع بیلت آلومینیوم را ببینید.

برای استعلام قیمت و خرید پروفیل سپری آلومینیوم

خرید بیلت آلومینیوم

به منظور خرید بیلت آلومینیوم می‌توانید به آدرس اینترنتی aluminiumpishro.com که متعلق به شرکت آلومینیوم پیشرو است مراجعه کنید. در این سایت شما می توانید با مشاوران شرکت آلومینیوم پیشرو هم ارتباط برقرار نمایید و سوالات خود را از آنها بپرسید. این مشاوران، تجربه و تخصص بسیار بالایی دارند و در مورد همه مسائل مربوط به آلومینیوم و بیلت به شما مشاوره خواهند داد.
شرکت صنایع آلومینیوم پیشرو در سال 1368 افتتاح شده است و جزء شرکت‌های قدیمی، با تجربه و معتبر استان تهران است. این شرکت افتخار همکاری با کشورهایی مثل عراق، افغانستان و عمان را دارد. این مجموعه دارای مساحتی بالغ بر 15000 متر مربع است. همچنین این مجموعه، دارای شش عدد سوله در زمینه تولید پروفیل آلومینیوم می باشد. سوله‌های این مجموعه، خطوط و سالنهای قالب سازی و رنگ و ریخته گری و اکستروژن دارند. این خطوط در مقاطع اختصاصی و صنعتی و ساختمانی، تولیدات فراوانی دارند. مجموعه عظیم صنایع آلومینیوم پیشرو دارای دو پرس اتوماتیک هشت اینچ، دستگاه ایجینگ، گروه رنگ کانوایر الکترواستاتیک، ریخته گری DC و مدرن، دستگاه‌ها و تجهیزات قالب سازی و یک عدد دستگاه پیشرفته CNC برای ماشین کاری می باشد.

سوالات متداول بیلت آلومینیوم

به منظور خرید بیلت آلومینیوم می‌توانید به آدرس اینترنتی aluminiumpishro.com که متعلق به شرکت آلومینیوم پیشرو است مراجعه کنید. در این سایت شما می توانید با مشاوران شرکت آلومینیوم پیشرو هم ارتباط برقرار نمایید و سوالات خود را از آنها بپرسید. این مشاوران، تجربه و تخصص بسیار بالایی دارند و در مورد همه مسائل مربوط به آلومینیوم و بیلت آلومینیوم به شما مشاوره خواهند داد.

مقاومت ، اندازه ، وزن و ضخامت بیلت آلومینیوم از عوامل تاثیر گذار بر قیمت بیلت آلومینیوم هستند .