پروفیل آلومینیوم ریلی

کاربرد پروفیل آلومینیوم ریلی

پروفیل آلومینیوم ریلی یکی از انواع پروفیل‌هایی است که از فلز آلومینیوم ساخته می شود. پروفیل آلومینیوم ریلی ویژگی های بسیار خاصی دارد و همین امر باعث شده است که کاربردهای این نوع پروفیل در صنایع مختلف و همچنین در بیشتر کالاهای مصرفی، روز به روز در حال گسترش باشد. انواع پروفیل آلومینیوم و به خصوص انواع پروفیل آلومینیوم ریلی به صورت گسترده در معماری و همچنین در ساخت ساختمان های مختلف استفاده می‌شود. به عنوان مثال درب و پنجره‌های کشویی آلومینیومی دارای ریلی از جنس پروفیل آلومینیوم ریلی هستند. پروفیل‌های آلومینیوم بخش مهمی از صنعت ساختمان سازی هستند و در جاهای مختلف یک ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ساخت و سازهای مختلف، پروفیل آلومینیوم ریلی در مقابل تغییر مقاومت می‌کند. منظور ما از تغییر شکل، تغییر شکلی است که از فشار زیاد نشأت می‌گیرد. از پروفیل آلومینیوم ریلی در ساخت انواع نرده‌ها، در ساخت اسکلت ساختمان‌های کوچک و بزرگ مسکونی و تجاری و اداری ، در ساخت انواع سایه بان‌های موجود در پارک‌ها و پارکینگ‌ها و حیاط ساختمان‌ها و در انواع کاربردهای سازه ای و پروفیل درب و پنجره آلومینیومی استفاده می‌شود. تا چند دهه قبل، همه درب و پنجره‌های ساخته شده از جنس آهن بودند و قبل از آن هم درب و پنجره ها معمولاً به صورت چوبی ساخته می‌شدند. چند دهه ای است که درب و پنجره های آلومینیومی به محبوبیت بسیار زیادی در سرتاسر دنیا و از جمله کشور ایران دست پیدا کرده اند.(البته به دلیل قیمت بالای آلومینیوم و تورم بسیار بالایی که در کشور ایران وجود دارد، بسیاری از سازندگان و معماران، ترجیح می‌دهند که به سراغ درب و پنجره های آلومینیومی نروند) هر چند، چند دهه پیش، درب و پنجره های آلومینیومی به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفتند اما ریل استفاده شده در همین درب و پنجره های کشویی آلومینیومی هم به صورت آهنی بود. ولی کم کم از پروفیل ریل آلومینیومی هم در ساخت درب و پنجره های کشویی آلومینیومی استفاده شد. فلز آلومینیوم، استحکام و مقاومت زیادی دارد و در برابر رطوبت و زنگ زدگی بسیار مقاوم است. همین امر باعث می‌شود که استفاده از پروفیل آلومینیوم ریلی بسیار بهتر از پروفیل آهنی ریلی باشد. چرا که پروفیل آهنی ریلی در برابر رطوبت و باران و برف، دچار زنگ زدگی می‌شود و کیفیت و ظاهر خود را به مرور زمان از دست می‌دهد. یکی از کاربردهای پروفیل آلومینیوم ریلی در ساخت ریل درب و پنجره های کشویی آلومینیومی است. علاوه بر این از پروفیل آلومینیوم ریلی در ساخت کمد های دیواری که دارای درب ریلی هستند و همچنین به منظور ساخت سقف ریلی متحرک استخر ها و سقف ریلی متحرک گلخانه ها استفاده می‌شود.

آشنایی بیشتر و سفارش انواع پروفیل آلومینیوم

ویژگی‌های پروفیل آلومینیوم ریلی

پروفیل آلومینیوم یک محصول بسیار پرکاربرد است که در بخش‌های مختلف یک سازه از آن استفاده می‌شود. پروفیل آلومینیوم ریلی هم به لحاظ ظاهر و زیبایی در سطح بالایی قرار دارد و هم وزن بسیار سبکی دارد. علاوه بر این دو مزیت مهم و اساسی، پروفیل آلومینیوم ریلی دارای مزیت بسیار مهم دیگری هم هست و آن هم مقاوم بودن آن در مقابل زنگ زدگی و فرسایش است. در چند دهه گذشته، پروفیل آلومینیوم ریلی همیشه در صنایع مختلف و در ساخت ساختمان‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. از آنجایی که پروفیل آلومینیوم ریلی از جنس آلومینیوم ساخته شده است یک ویژگی خاص دارد و آن هم این است که یک رسانای بسیار خوب برای گرما به حساب می‌آید و می‌تواند گرما را به خوبی انتقال دهد.

خرید پروفیل آلومینیوم ریلی

با وجود اینکه این ویژگی، در بسیار از صنایع، ویژگی بسیار مثبتی است ولی همین ویژگی در بسیاری از صنایع و بسیاری از موارد، یک ویژگی منفی تلقی می‌شود. به عنوان مثال هیچ کسی دوست ندارد از پنجره‌هایی در ساختمان مسکونی و اداری و تجاری خود استفاده کند که رسانای گرما باشند و در فصول سرد سال به راحتی گرمای داخل خانه و یا محل کار خود را به بیرون انتقال دهند و یا اینکه در فصول  گرم سال، گرمای بیرون از منزل یا محل کار را به درون آن انتقال دهند. 

آشنایی بیشتر و سفارش انواع پروفیل لاین نوری

استفاده از پروفیل آلومینیوم ریلی در صنایع مربوط به قطار

قیمت پروفیل آلومینیوم ریلی

یکی دیگر از کاربردهای پروفیل آلومینیوم ریلی در صنایع مربوط به ریل و قطار و … است. در ایام قدیم، از چوب و چدن در صنعت حمل و نقل ریلی و برای ساخت قطار بهره گرفته می‌شد. بروز مشکلاتی مانند خوردگی چدن در دیگ‌های بخار، باعث شد که استفاده از آلومینیوم در قسمت‌های مختلف قطار و ریل و … گسترش پیدا کند. در سال 1894 بود که برای اولین بار، استفاده از آلومینیوم در قطار صورت پذیرفت ولی پیشرفت اساسی آلومینیوم در صنعت ریلی در سال 1930 به وقوع پیوست. البته پس از آن، چیزی نزدیک به پنجاه سال، روند پیشرفت آلومینیوم در صنعت ریلی توقف پیدا کرد ولی پس از حدود پنجاه سال، فلز آلومینیوم و از جمله پروفیل آلومینیوم ریلی به یکی از اصلی ترن عناصر در صنعت حمل و نقل ریلی تبدیل گردید. در صنعت حمل و نقل ریلی از پروفیل آلومینیوم ریلی به صورت گسترده بهره گرفته می‌شود. ویژگی‌های اصلی پروفیل آلومینیوم ریلی که باعث می‌شود این همه محبوبیت پیدا کند:

 • وزن سبک تر  نسبت به ریل‌های دیگر
 • امکان مونتاژ راحت تر  نسبت به انواع ریل‌های دیگر که از فلزاتی مانند آهن ساخته می شوند.
 • مقاومت زیادی در برابر خوردگی نسبت به بقیه انواع ریل‌ها

انواع پروفیل آلومینیوم ریلی

پروفیل آلومینیوم ریلی تنها در یک شکل و اندازه تولید نمی شود بلکه تنوع زیادی دارد. انواع پروفیل آلومینیوم ریلی عبارت هستند از:

 • پروفیل آلومینیوم ریلی سکوریت یکی از انواع این پروفیل می‌باشد که روز به روز به میزان استفاده از آن در صنایع مختلف اضافه می‌شود.
 • پروفیل آلومینیومی ریلی فکی هم یکی از انواع پروفیل آلومینیوم ریلی می‌باشد که استفاده زیادی دارد.
 • پروفیل آلومینیومی ریلی متحرک یکی از انواع پروفیل آلومینیوم ریلی است که در بسیاری از دربو پنجره‌ها و البته در کاربردهای دیگر، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • پروفیل آلومینیوم ریلی اسپایدری هم یکی از انواع پروفیل آلومینیوم ریلی می‌باشد.
 • پروفیل آلومینیوم ریلی کمد دیواری هم که در ساخت کمد‌های دیواری به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، یکی از انواع پروفیل آلومینیوم ریلی است.

استعلام قیمت و مشاهده انواع پروفیل درب و پنجره

مراحل تولید پروفیل آلومینیوم ریلی

پروفیل آلومینیوم ریلی با فرآیند اکستروژن به دست می‌آید. در کل، اکستروژن به فرآیندی اطلاق می‌شود که در آن بیلت‌های آلومینیوم، زیر فشار قرار می‌گیرند و زیر فشار، از درون قالبی با شکل خاص رد می‌شوند و سطح مقطعی را تولید می‌نمایند. اکستروژن روش‌های مختلفی دارد که عادی ترین و ساده ترین شکل آن به روش اکسترود مستقیم می‌باشد.کانتینر دستگاه از چند لایه فولادی که معمولا به صورت دو لایه هستند، ساخته شده است. این کانتینر می‌تواند تنش‌های شعاعی بسیار بالا را هم تحمل کند. به منظور تولید پروفیل آلومینیوم بیلت آلومینیوم را درون دستگاه قرار می‌دهند. بیلت آلومینیوم قبلاً در کوره پیش گرم، به دمای مناسب تولید رسیده است. بعد از این که این مرحله ی شد، دامی پشت بیلت قرار داده می‌شود و سنبه پرس یا همان رام به کمک نیروی سیلندرهای قدرتمند هیدرولیکی بر روی بیلت فشار می‌آورد. به دلیل فشاری که وارد می‌شود، دما افزایش پیدا می‌کند و موادی که به صورت نیمه مذاب و به شکل خمیر هستند از درون قالب استاندارد رد می‌شوند و باعث می‌شوند شکل پروفیل آلومینیوم ریلی ساخته شود. این نکته را هم ذکر کنیم که وجود نیروهای اصطکاکی تا حد بسیار زیادی، موجب می‌شوند که فشار دستگاه پرس افزایش پیدا کند. همچنین ذکر این نکته هم الزامی است که در فاز اول تولید و وقتی که بیلت پشت قالب قرار می‌گیرد،‌ فشار دستگاه به سرعت به بیشترین مقدار خود افزایش پیدا می‌کند و وضعیت تولید پروفیل ناپایدار است .

جدول وزنی پروفیل آلومینیوم ریلی

وزن هر متر پروفیل آلومینیوم در جدول وزن قوطی پروفیل آلومینیوم مشخص می‌شود. از آنجایی که وزن آلومینیوم، تاثیر بسیار زیادی بر روی قیمت آن دارد، بنابراین بایستی وزن آن به دقت محاسبه شود. متاسفانه در چند سال اخیر و مخصوصا پس از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، آنقدر ارزش پول ملی ایران کاهش پیدا کرده است که بایستی استعلام قیمت هر کیلو پروفیل آلومینیوم را به صورت روزانه و حتی به صورت ساعتی انجام دهید. در واقع علاوه بر وزن آلومینیوم، عوامل دیگری مانند نوسانات بازار ارز و تورم موجود در جامعه هم بر این قیمت تاثیرگذار هستند. البته باید قیمت جهانی آلومینیوم را هم به موارد تاثیر گذار بر روی قیمت آلومینیوم اضافه کنید. با این وجود ما در ادامه این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه می‌توانید در صورت عدم دسترسی به جدول وزن این محصولات، وزن هر شاخه پروفیل سپری یا وزن پروفیل آلومینیومی پنجره را حساب کنید. در واقع شما باید بلد باشید که چگونه وزن پروفیل آلومینیوم را محاسبه کنید و از درستی آن هم مطمئن شوید.

وزن هر متر پروفیل آلومینیوم

این نکته را باید همیشه مد نظر داشته باشید که وزن پروفیل درب و پنجره یا هر نوع دیگر از پروفیل‌های آلومینیومی از مهم ترین مواردی است که می‌بایستی توسط صاحبان پروژه‌ها مورد توجه قرار بگیرد. این که پروفیل‌های مورد نظر شما باید چه کاربردی داشته باشند، تا میزان بسیار زیادی به وزن آن‌ها بستگی دارد. فرمول محاسبه وزن این محصولات به شما کمک می‌کند تا به سرعت به میزان این مشخصه از پروفیل پی ببرید و از روی آن حتی می‌توانید هزینه نهایی پروژه را هم حدس بزنید. ذکر این نکته هم لازم است که چگالی آلومینیوم عددی در حدود 2.7 است. شما می‌توانید در فرمول‌های مختلف به جای چگالی آلومینیوم از عدد 2.7 یا عدد 2.66 استفاده کنید.

فرمول محاسبه وزن آلومینیوم

به منظور محاسبه کردن وزن هر متر پروفیل آلومینیوم شما بایستی اطلاعاتی که در این فرمول از شما خواسته شده است را جایگزین آن نمایید. این اطلاعات شامل طول پروفیل، عرض پروفیل و ضخامت آن است. در این جا طول پروفیل، برابر با یک متر است. همان گونه که در بخش قبل هم عنوان شد، چگالی آلومینیوم، عددی برابر با 2.7 است که طبق فرمولی که در زیر نوشته ایم باید در حاصل ضرب موارد ذکر شده در بالا، ضرب می‌شود. وزن پروفیل آلومینیوم = ضخامت، طول پروفیل * عرض * چگالی (2.7) باید به این نکته هم دقت داشته باشید که در فرمول بیان شده در بالا، ضخامت پروفیل، طول پروفیل و عرض آن می‌بایستی بر حسب میلی متر باشند. فرمول محاسبه وزن ورق آلومینیوم هم در زیر آمده است. البته فرمول محاسبه وزن ورق آلومینیوم، فرق خاصی با فرمولی که در بالا آوردیم، ندارد. وزن ورق آلومینیوم = طول * عرض * 2.66 * ضخامت

فرمول به دست آوردن وزن نبشی آلومینیوم

به منظور محاسبه کردن وزن هر متر نبشی از جنس آلومینیوم نیز بایستی از فرمول زیر استفاده کنید. وزن نبشی آلومینیوم = ضخامت (mm) * چگالی الومینیوم (2.7) * (طول (cm) + عرض (cm))

فرمول محاسبه وزن لوله آلومینیوم

وزن لوله‌های از جنس آلومینیوم هم با فرمول زیر مشخص می‌شود. وزن لوله آلومینیوم = چگالی آلومینیوم (2.7) * طول (cm) * (قطر داخلی – قطر خارجی / 2) * 3.14

انواع پروفیل آلومینیوم

انواع پروفیل آلومینیوم عبارت اند از: 

 • پروفیل هیت سینک آلومینیوم
 • پروفیل آلومینیوم نرده و نما
 • پروفیل آلومینیوم پنجره. این نوع پروفیل، به سه شکل ساده، ترمال بریک و چوب الومینیومی تولید می‌گردد.
 • پروفیل اختصاصی آلومینیوم
 • پروفیل شیاردار صنعتی. به این پروفیل، پروفیل تی اسلات هم گفته می‌شود. این نوع پروفیل را می‌توانید به راحتی تغییر شکل دهید زیرا قابلیت انعطاف پذیری و فرم پذیری آن‌ها بسیار زیاد است.
 • پروفیل کابینتی که برای یراق آلات کابینت بسیار مناسب هستند.
پروفیل آلومینیوم ریلی پرخ دار
پروفیل ریلی آلومینیوم

استفاده از پروفیل شیاردار آلومینیومی به عنوان ریل

از پروفیل شیاردار آلومینیومی هم می‌توان به عنوان ریل استفاده کرد. البته برای استفاده از پروفیل شیاردار آلومینیومی به جای ریل باید از یک سری ابزار آلات خاص استفاده کنید. مزیت این کار این است که می‌توان با کمک اتصالات پروفیل شیاردار آلومینیومی، ریل آلومینیومی را به قطعات دیگر سازه وصل کرد. از سوی دیگر پروفیل‌های شیاردار آلومینیومی یک مزیت فوق العاده دارند و آن هم این است که امکان استفاده از آنها در موارد و کاربرد‌های دیگر هم وجود دارد. بنابراین اگر زمانی فرا برسد که شما نیازی به ریل پروفیل شیاردار آلومینیومی نداشته باشید خواهید توانست از آنها در موارد دیگر نیز استفاده کنید.

آشنایی بیشتر با بازار پروفیل آلومینیوم

قیمت پروفیل آلومینیوم ریلی

قیمت پروفیل آلومینیوم ریلی به موارد مختلفی بستگی دارد. در ادامه به چند نمونه از موارد تاثیر گذار در قیمت پروفیل آلومینیوم ریلی اشاره کرده ایم:

 • کیفیت آن
 • میزان آلومینیوم استفاده شده در آن
 • قیمت جهانی آلومینیوم
 • قیمت دلار در کشور ایران

خرید پروفیل آلومینیوم ریلی

به منظور خرید پروفیل آلومینیوم ریلی می‌توانید به سایت شرکت آلومینیوم پیشرو با آدرس اینترنتی aluminiumpishro.com مراجعه کنید. انواع پروفیل آلومینیوم ریلی در سایز‌ها و ابعاد مختلف و در کیفیت‌های متفاوت در این سایت وجود دارند. طبیعی است که قیمت‌های انواع پروفیل‌ها با همدیگر متفاوت هستند. شما باید متناسب با نیاز خود و کاربردی که دارید اقدام به خرید پروفیل آلومینیومی بکنید. قیمت انواع پروفیل آلومینیوم موجود در سایت شرکت صنایع آلومینیوم پیشرو نسبت به بسیاری از فروشگاه‌های حضوری و سایت‌های اینترنتی دیگر به صرفه تر است. از سوی دیگر، محصولات این سایت، کیفیت بسیار بالایی دارند. در واقع شرکت آلومینیوم پیشرو اعتمادی را که در طی این سالها در بین مردم عزیز ایران به دست آورده است را با فروش محصولات تقلبی و بی کیفیت از دست نخواهد داد. متاسفانه در بسیاری از سایت‌ها و فروشگاه‌های حضوری فروش پروفیل آلومینیوم، نوع بی کیفیت و تقلبی این محصول به فروش می‌رسد.

سوالات متداول پروفیل آلومینیوم ریلی

وزن هر متر پروفیل آلومینیوم در جدول وزن قوطی پروفیل آلومینیوم مشخص می‌شود. از آنجایی که وزن آلومینیوم، تاثیر بسیار زیادی بر روی قیمت آن دارد، بنابراین بایستی وزن آن به دقت محاسبه شود.

از آنجایی که پروفیل آلومینیوم ریلی از جنس آلومینیوم ساخته شده است یک ویژگی خاص دارد و آن هم این است که یک رسانای بسیار خوب برای گرما به حساب می‌آید و می‌تواند گرما را به خوبی انتقال دهد.