پروفیل دریچه تنظیم هوا می‌تواند از جنس‌های مختلفی درست شده باشد. برای مثال پروفیل دریچه تنظیم هوا آلومینیومی، پروفیل آهنی دریچه تنظیم هوا و یا پروفیل‌های ام دی اف. هرکدام از این پروفیل دریچه تنظیم هوا را می‌توان بنا بر سلیقه، هزینه و یا کاربرد آن‌ها انتخاب کرد. همچنین این پروفیل دارای پره‌هایی می‌باشد که سمت و جهت مسیر هوا را مشخص می‌کند. این پروفیل همچنین دارای یک فریم اصلی نیز می‌باشد. وظیفه فریم پروفیل، تقسیم کردن مسیر خروجی هوا به یک قسمت، دو قسمت، سه قسمت و یا چهار قسمت می‌باشد. در این مقاله انواع پروفیل دریچه آلومینیومی را از نظر محل نصب و کاربرد بررسی می‌کنیم.

پروفیل دریچه تنظیم هوای سقفی

این پروفیل همانگونه که از نام آن مشخص است بر روی سقف یک مکان نصب می‌شود. وظیفه آن توزیع هوا به شکل متوازن می‌باشد. از آنجایی که توزیع هوا می‌تواند به اشکال متفاوتی اتفاق بیافتد و همچنین طول پرتاب هوا با یکدیگر متفاوت است، پروفیل دریچه تنظیم هوا می‌تواند دارای دو نوع تخت و یا برجسته باشد. این نوع دریچه تنظیم هوا، معمولا به حالت نامحسوس نیز بین مردم شناخته شده است. البته نام نوع نامحسوس آن دیفیوزر گرد می‌باشد. مکان‌هایی که از آن استفاده می‌کنند عبارتند از:

1- کافی شاپ‌ها

2- رستوران‌ها

3- مکان‌های ورزشی

4- کارخانجات

5- مکان‌های تجاری

6- محیط‌های اداری و مسکونی

پروفیل دریچه تنظیم هوای سقفی آلومینیومی

برای هوا رسانی به فضاهای مختلف از سمت سقف از این نوع پروفیل استفاده می‌شود. پروفیل دریچه تنظیم هوای سقفی آلومینیومی می‌تواند یک، دو، سه و یا چهار طرفه باشد. این پروفیل می‌تواند به صورت همزمان در جهت رفت و یا در جهت برگشت مورد استفاده قرار بگیرد. اگر در جهت رفت هوا از آن استفاده شود می‌تواند دارای دو حالت بادمپر و یا بدون دمپر باشد. اما اگر از این دریچه در جهت برگشت هوا استفاده شود نیازی به دمپر در آن وجود ندارد.

پروفیل دریچه تنظیم هوای دیواری

همانطور که از نام این پروفیل مشخص است محل نصب آن بر روی دیوار است. این پروفیل دارای یک تیغه متحرک است. این تیغه متحرک دارای دو نوع عمودی و افقی می‌باشد. می‌توان با تنظیم این تیغه‌ها میزان هوای خروجی از دریچه را تنظیم کرد. همچنین می‌توان جهت خروج هوا را نیز با آن کنترل کرد. البته باید گفت جهت پیش فرض جریان هوا در تابستان‌ها به سمت پایین می‌باشد. این چهت در زمستان به سمت بالا تغییر می‌کند. اگر راجع به پروفیل دریچه تنظیم هوای دیواری نیاز به اطلاعات بیشتری دارید می‌توانید با کارشناسان آلومینیوم پیشرو در ارتباط باشید.

برای استعلام قیمت و مشخصات پروفیل فلنج

پروفیل دریچه تنظیم هوای دیواری آلومینیومی

این نوع دریچه تنظیم هوا تقریبا پر مصرف ترین نوع پروفیل دریچه تنظیم هوا می‌باشد. اگر نوع آن آلومینیومی باشد از یک فریم سه سانتی متری تشکیل شده است. تیغه ای که در ساختار این دریچه آلومینیومی وجود دارد، یک تیغه عمودی است که می‌تواند به سمت چپ و یا به سمت راست بچرخد. با این تیغه میتوان مقدار هوای عبوری از دریچه را تنظیم کرد. یک تیغه موازی نیز در این ساختار وجود دارد که از آن به عنوان دمپر استفاده می‌شود. برای نصب پروفیل دریچه تنظیم هوای آلومینیومی دیواری از پیچ استفاده می‌شود. برای رنگ آمیزی آن معمولا از رنگ‌های کرم، مشکی، سفید و قهوه ای استفاده می‌شود.

پروفیل دریچه تنظیم هوای پادری

از پروفیل دریچه تنظیم هوای پادری زمانی استفاده می‌شود که بخواهید بین محیط بیرون و محیط درون ارتباط ایجاد کنید. این پروفیل به این منظور استفاده می‌شود که از یک محیط به محیط دیگر جریان هوا اتاق بیافتد. این دریچه‌ها را می‌توان روی درب و یا بر روی دیوارهایی که بین دو محیط وجود دارد و یا بر روی پارتیشن‌ها نصب کرد. با این روش بین دو فضا ارتباط به وجود می‌آید و البته هیچ دید مستقیمی هم بین آن‌ها ایجاد نمی شود. از این دریچه زمانی استفاده می‌شود که نتوان هوای تازه را به یک محیط تزریق کرد. با استفاده از این دریچه‌ها از محیط مجاور هوا وارد می‌شود. بهتر است بگوییم عامل موثر در کارکرد این دریچه‌ها، اختلاف فشاری است که بین دو محیط وجود دارد. طبق قانون فیزیک، هوا از یک منطقه پر فشار جریان خود را آغاز می‌کند و با هوای موجود در یک منطقه کم فشار جایگزین می‌شود. از این دریچه در فضاهای با هوا سنگین استفاده می‌شود. البته استفاده از آن‌ها دارای جنبه زیبایی نیز می‌باشد. مکان‌هایی که ازاین پروفیل استفاده می شود عبارتند از:

  • سالن های ورزشی
  • حمام
  • استخر
  • سرویس بهداشتی

پروفیل دریچه تنظیم هوای فن کویل

فن کویل یک نوع پروفیل دریچه تنظیم هوای مکنده و یا دمنده می‌باشد. مکنده و یا دمنده بودن آن تاثیر مستقیم بر ابعاد آن دارد. این پروفیل دارای دو نوع اصلی وزنه و لولایی می‌باشد. انواع مختلف این دو نوع دریچه عبارتند از:

  • گل سقفی
  • گریل دار
  • معمولی
  • خطی
  • مشبک

این پروفیل می‌تواند از جنس چوب (ام دی اف) و یا آلومینیوم باشد. اگر از متریال آلومینیوم برای ساخت این دریچه استفاده شود باید آن را با رنگ‌های کوره ای رنگ آمیزی کرد. اگر جنس این پروفیل‌ها چوبی باشد باید آن‌ها را با متریالی به نام پلی اورتان پوشش داد.

برای استعلام قیمت و مشخصات لوله آلومینیوم

پروفیل دریچه تنظیم هوای مشبک

اگر بخواهید در مکان‌هایی هوا را به صورت مستقیم و بدون مانع به بیرون پرتاب کنید باید از دریچه تنظیم هوای مشبک استفاده نمایید. این نوع دریچه تنظیم هوا دارای ک فریم می‌باشد که در حاشیه دریچه قرار دارد و همچنین دارای شبکه‌های مربع شکل می‌باشد. در فضاهایی که ارتفاع زیادی دارد باید از این نوع دریچه استفاده کنید. این نوع دریچه هوا را با فشار زیادی به بیرون پرتاب می‌کند. دریچه تنظیم هوا از نوع مشبک می‌تواند دارای دو حالت دمنده و یا مکنده باشد. اگر از پروفیل آلومینیوم برای ساخت آن استفاده شود می‌توان آن را با رنگ‌های کوره ای رنگ آمیزی کرد.

پروفیل دریچه تنظیم هوای خطی

این نوع دریچه تنظیم هوا دارای انواع مختلفی می‌باشد. نوعی از آن‌ها به نوع اسلوت مشهور می‌باشد. در فضاهایی مانند هتل‌ها و پاساژها از این نوه دریچه استفاده می‌شود. این نوع دریچه دارای یک تیغه T شکل در درون آن و موازی با فریم دریچه تشکیل شده است. تیغه‌هایی که درون اسلوت قرار گرفته اند می‌توانند فضای آن را به دو اسلوت و یا سه اسلوت تقسیم کنند. نوع دیگری از پروفیل‌های دریچه تنظیم هوای خطی، نوع زاویه دار آن‌ها می‌باشد. این نوع دریچه معمولا بر روی دیوار نصب می‌شود. برای هدایت هوای داخل کانال به محیط بیرون معمولا زاویه 30 درجه استفاده می‌شود. پروفیل دریچه تنظیم هوای دیگر نوع کله قندی آن می‌باشد که با زاویه 0 درجه هوا را به بیرون منتقل می‌نماید. این نوع دریچه می‌تواند دمپر داشته باشد و یا نداشته باشد. برای رنگ کردن آن نیز از رنگ‌های کوره ای استفاده می‌شود البته به شرطی که جنس آن از آلومینیوم باشد.

قیمت پروفیل دریچه تنظیم هوا

قیمت پروفیل دریچه تنظیم هوا، به مواردی مانند جنس پروفیل، نوع مدل پروفیل دریچه تنظیم هوا، کیفیت رنگ آن و برند آن بستگی دارد. اولین فاکتوری که در قیمت تاثیر گذار است، جنس پروفیل مورد استفاده در ساخت آن می‌باشد. برای ساخت دریچه‌های هوا معمولا از 4 نوع متریال استفاده می‌شود که عبارتند از:

1- آلومینیومی

2- ام دی اف

3- پلاستیکی

4-  آهنی

قیمت دریچه ای که از جنس چوب و یا ام دی اف ساخته می‌شود مطمئنا از قیمت دریچه تنظیم هوای پلاستیکی بالاتر است. همینطور نوع مدل دریچه تنیم هوا نیز در قیمت آن تاثیر گذار است. برای مثال قیمت دریچه تنظیم هوای مشبک با قیمت دریچه تنظیم هوای سقفی چهار طرفه متفاوت است. عامل دیگر در تعیین قیمت پروفیل دریچه تنظیم هوا، نوسانات قیمت ارز می‌باشد. قیمت ارز عدد ثابتی نیست و متناسب با قیمت دلار نوسان دارد. به همین دلیل نمی توان عدد ثابتی برای قیمت پروفیل دریچه تنظیم هوا درنظر گرفت. برای اطلاع از قیمت دقیق پروفیل دریچه تنظیم هوا می‌توانید با کارشناسان آلومینیوم پیشرو تماس حاصل فرمایید تا در این زمینه شما را راهنمایی کنند.

برای آشنایی بیشتر با مقاطع پروفیل آلومینیوم

خرید پروفیل دریچه تنظیم هوا

در خرید پروفیل دریچه تنظیم هوا باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید. جنس پروفیل اولین نکته ای است که باید در خرید پروفیل دریچه تنظیم هوا به آن دقت نمایید. جنس این دریجه میتواند عمر آن را مشخص نماید. نکته بعدی در خرید پروفیل دریچه تنظیم هوا، نوع نصب آن می‌باشد. باید به محیطی که قرار است دریچه را در آن تنظیم کنید دقت نمایید. هر مکانی نیاز به نوع خاصی از دیچه می‌باشد. برای اطلاع دقیق از این موضوع و دریافت راهنمایی می‌توانید به کارشناسان ما در سایت آلومینیوم پیشرو مراجعه فرمایید تا اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما قرار دهند. شکل دریچه نیز در هنگام خرید آن باید مورد توجه قرار بگیرد. برخی از دریچه‌ها گرد هستند و برخی از آن‌ها به شکل مربع و یا مستطیل می‌باشند. برای مثال از دریچه‌های گرد در مکان‌هایی مانند سونا و اتاق عمل استفاده می‌شود. همچنین این نوع دریچه میتواند دارای دمپر و یا بدون دمپر باشد. نوع رفت و برگشتی دریچه نیز در هنگام خرید باید مورد توجه قرار بگیرد. دریچه‌های رفتی را باید حدود یک متر و یا دو متر از کف اتاق فاصله داد. نوع برگشتی دریچه باید به گونه ای باشد که بین هوای فضای داخلی و فضای داخل کانال اختلاف فشار وجود داشته باشد تا هوا وارد کانال شود و از محیط خارج شود.

سوالات متداول پروفیل دریچه تنظیم هوا

در خرید پروفیل دریچه تنظیم هوا باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید. جنس پروفیل اولین نکته ای است که باید در خرید پروفیل دریچه تنظیم هوا به آن دقت نمایید. جنس این دریچه میتواند عمر آن را مشخص نماید.

تیغه ای که در ساختار این دریچه آلومینیومی وجود دارد، یک تیغه عمودی است که می‌تواند به سمت چپ و یا به سمت راست بچرخد. با این تیغه میتوان مقدار هوای عبوری از دریچه را تنظیم کرد. یک تیغه موازی نیز در این ساختار وجود دارد که از آن به عنوان دمپر استفاده می‌شود.