شمش آلومینیوم - aluminiumpishro.ir

مواد مورد نیاز برای تولید شمش آلومینیوم

شمش آلومینیوم به دو روش تولید  می‌شود. روش اول استخراج مستقیم و مواد اولیه آن از معادن  می‌باشد و روش دوم که به آن روش بازیافتی گفته  می‌شود ساخت آلومینیوم به صورت شمش از بازیافت محصولات آلومینیومی‌ می‌باشد. برای تولید شمش آلومینیوم ابتدا باید آلومینیوم آلومینا را از بوکسیت استخراج کرد. پس باید گفت روش اصلی تولید آلومینیوم به صورت شمش ، استخراج آن از سنگ معدن  می‌باشد. گامهای تولید آلومینیوم به صورت شمش به روش اول عبارتند از:

 • استخراج بوکسیت از معدن
 • پالایش آلومینا
 • ذوب کردن آلومینیوم
 • ساخت شمش آلومینیوم
تولید شمش آلومینیوم - aluminiumpishro.com

 آلومینیوم برای تبدیل شدن به شمش نیاز به قالب اکسترود آلومینیوم دارد. این بخش از تولید آلومینیوم را  می‌توان حیاتی ترین بخش فرایند تولید شمش آلومینیوم دانست. قالب‌هایی که در این روش ساخته می‌شوند باید توسط افراد متخصص و مهندسان خبره طراحی شوند. همچنین قالب اکسترود باید بتواند در دماهای بالا دوام بیاورد و نیرو بالا را نیز تحمل کند. قالب باید بتواند در حین تولید آلومینیوم به صورت شمش ثبات ابعادی داشته باشد و ابعاد آن به هم ریخته نشود. قالبی که آلومینیوم در طول آن حرکت  می‌کند تا آلومینیوم به صورت شمش به وجود بیاید اگر طولانی باشد مواد  باید اصطکاک بیشتری تحمل کنند و وجود اصطکاک زیاد به معنای نیاز به نیروی بیشتر برای وارد کردن مواد درون قالب است. به همین دلیل هزینه‌هایی که برای تولید شمش آلومینیوم باید صرف شود افزایش پیدا میکند.

همانطور که گفته شد بوکسیت یک سنگ معدنی می‌باشد که آلومینیوم از آن استخراج  می‌شود. البته باید گفت که تولید آلومینا از سنگ بوکسیت در شرایطی به صرفه  می‌شود که بوکسیت به گونه‌ای باشد که از نظر اقتصادی استخراج آلومینا از آن به صرفه باشد. همچنین باید گفت که بوکسیت دارای درجه کیفیت‌های مختلفی  می‌باشد و استخراج آن نیاز به زمان متفاوت و فناوری‌های متفاوتی دارد. برخی از کشورها قادر هستند که از بوکسیت‌های با کیفیت پایین نیز آلومینا استخراج نمایند. در نتیجه باید به میزان مصرف سوخت ساز بوکسیت برای استخراج آلومینیوم توجه کرد.

مواد مورد نیاز برای تولید شمش آلومینیوم به روش بازیافت

شمش آلومینیوم - aluminiumpishro.com

یکی دیگر از روش‌های تولید شمش آلومینیوم تولید آن به روش بازیافت آلومینیوم‌هایی است که از قبل ساخته شده است. شرکت‌های مختلفی در دنیا وجود دارند که تولید شمش طلا از طریق ضایعات را در دست گرفته اند. شرکت‌هایی در استرالیا، انگلستان و برزیل از بزرگترین شرکت‌های تولید کننده آلومینیوم با استفاده از مواد بازیافتی  می‌باشند.

برای استعلام قیمت و مشخصات بیلت آلومینیوم

انواع شمش آلومینیوم

به محصولی که از ذوب شدن آلومینیوم و قرار گرفتن آن در قالب‌های مخصوص با اندازه و شکل‌های متفاوت به وجود  می‌آید شمشم آلومینیوم گفته می شود. شمش آلومینیوم در اندازه و انواع مختلفی تولید  می‌شود. در اصل آلیاژهای آلومینیوم به شکل آلومینیوم به صورت شمش و به شکل ذوزنقه میباشد. انواع مختلفی از شمش  آلومینیوم در بازار وجود دارد. اشکال آلومینیوم به صورت شمش با یکدیگر متفاوت است در نتیجه تنوع ظاهری بسیار بالایی را  می‌توانید در آن ها ببینید. انواع رایج و مختلف شمش های آلومینیوم عبارتند از:

شمش بیلت

شمش بیلت آلومینیوم - aluminiumpishro.com

شمش اسلب یا تختال

شمش اسلب آلومینیوم - aluminiumpishro.com

مشتی تی بار

شمش تی بار آلومینیوم - aluminiumpishro.com

شمش 50 و هزار پوندی

شمش هزار پوند آلومینیوم - aluminiumpishro.com

کاربرد شمش آلومینیوم

آلومینیوم ماده اولیه تولید بسیاری از محصولات در صنعت  می‌باشد. آلومینیوم در صنعت در چندین زمینه مورد استفاده می‌گیرد. این زمینه ها را می‌توان به سه گروه دسته بندی کرد:

 • آلومینیوم‌های خالص و عیار بالا
 • آلومینیوم‌های با خلوص بالای صنعتی
 • آلومینیوم خالص صنعتی

البته باید گفت که در هر سه گروه بالا، کمترین میزان آلومینیوم در شمش ها بالای ۹۸ درصد است. زمینه‌های مختلفی وجود دارد که شمش آلومینیوم در آنها مورد استفاده قرار  می‌گیرد. برای مثال برای ساخت ابزارهای دقیق، برای ساخت درب و پنجره و سایر موارد از شمش آلومینیوم استفاده میشود. در این حالت باید شمش را ذوب کرد و در قالب‌های مخصوصی که از قبل طراحی و ساخته شده است وارد کرد و پروفیل‌های آلومینیوم را به وجود آورد.

کاربرد شمش آلومینیوم - aluminiumpishro.com

آلومینیوم یکی از پرکاربردترین فلز‌ها بعد از فلز فولاد و آهن  می‌باشد که در  صنایع بسیاری از آن استفاده  می‌شود. با توجه به  صنعتی که آلومینیوم در آن استفاده  می‌شود  می‌توان آن را به صورت میلگرد، آلومینیوم ورقه‌ ای آلومینیوم ‌شمش و غیره تولید کرد. از مزیتهای مهم آلومینیوم سبک بودن آن و مقاومت آن در برابر عوامل مختلف  می‌باشد. همانطور که گفته شد‌ آلومینیوم آلیاژهای مختلفی دارند که هر کدام از آنها نیز کاربرد متفاوتی دارند. این کاربردها عبارتند از:

 • برای مثال از شمش‌های ۵۰ پوندی در صنعت خودروسازی و ساخت قطعات ریخته گری استفاده می‌شود.
 • از  شمش 100 پوندی آلومینیوم می‌توان در ساخت آلیاژ‌های آلومینیوم استفاده کرد. همچنین برای ساخت لوازم بهداشتی نیز این شمش‌ها استفاده می‌شود.
 • اگر نیاز به ساخت کویل باشد بهتر است از شمش‌های آلومینیومی ‌اسلب یا تختال استفاده کرد. همچنین برای تولید تسمه و ورق و غیره نیز از این شمش استفاده می‌شود
 • شمش تی بار تی بار یکی دیگر از انواع مختلف شمش‌های آلومینیومی ‌است که از آنها برای ساختن محصولات و لوازم خانگی استفاده میشود. در ساخت کابل نیز از شمش آلومینیومی‌ استفاده می شود. این شمش می‌تواند یک هدایت‌کننده الکتریکی خوب باشد.
 • شمش بیلت یکی دیگر از شمش‌های آلومینیوم است که در صنایع مانند اکستروژن کاربرد دارد.
 • از دیگر موارد کاربرد آلومینیوم به صورت شمش می‌توان به استفاده از آنها در تولید قطعات اتومبیل‌ها، کامیون‌ها و هواپیماها اشاره کرد. همچنین برای ساخت محصولات بسته بندی مانند ساخت فویل و قوطی‌ها نیز از شمش آلومینیوم استفاده میشود.
 • در و پنجره ساخته شده با پروفیل‌های آلومینیومی، ‌دیوارپوش‌های مختلف، دیگر محصولاتی هستند که برای ساخت آنها نیاز به شمش آلومینیوم می‌باشد.
 • اگر از آلومینیوم به صورت شمش در تولید وسایل برقی و آشپزخانه استفاده شود می‌توان گفت کالاهای بسیار بادوام به این روش ساخته می‌شود

ناگفته نماند که صنعت شیشه سازی نیز از آلومینیوم به صورت شمش استفاده می‌کند.

برای آشنایی و مشاهده مقاطع پروفیل آلومینیوم

مزیت استفاده از شمش آلومینیوم

آلومینیوم محبوبیت بسیاری در صنایع مختلف دارد علت آن را می‌توان وزن سبک و مقاومت آن در برابر شرایط مختلف آب و هوایی و جوی دانست. در این بخش به بررسی مزیت استفاده از شمش آلومینیوم در صنایع مختلف اشاره می‌کنیم.

مزیت استفاده از شمش آلومینیوم در صنعت خودرو

خودروهای که به وسیله آلومینیوم ساخته  می‌شوند وزن سبکی دارند و به همین دلیل قیمت آنها نیز به صرفه تر خواهد شد. آنها در کاهش آلودگی هوا  می‌تواند نقش بسزایی داشته باشند. همانگونه که  می‌دانید هر چه وزن خودرو بالاتر باشد مصرف سوخت نیز در آن بیشتر است و ا پایین آمدن وزن  می‌توان در مصرف سوخت صرفه جویی کرد. آلومینیوم به صورت شمش ۵۰ پوندی بهترین نوع شمش آلومینیوم برای استفاده در صنعت خودروسازی  می‌باشد.

مزیت استفاده از آلومینیوم در صنعت ساختمان

هرگاه نوبت به استفاده از متریال‌هایی برای صنعت ساختمان می‌رسد باید از متریالی استفاده کرد که مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی مختلف داشته باشد. شمش آلومینیوم می‌تواند در شرایط آب و هوایی متفاوت مقاومت بالایی داشته باشد و همچنین ساختمان‌هایی که با استفاده از آلومینیوم به صورت شمش ساخته  می‌شوند در برابر زلزله مقاوم هستند. در نتیجه استفاده از آلومینیوم به صورت شمش باعث بالا رفتن ایمنی ساختمان نیز می‌شود.

مزیت استفاده از آلومینیوم در صنعت بسته بندی

عبور نور و گرما، اکسیژن و رطوبت به درون محصولات غذایی بسته بندی شده یک عامل مهم است که تولید کنندگان محصولات غذایی باید به آن توجه داشته باشند. فلز آلومینیوم به گونه‌ای است که اکسیژن، رطوبت و نور و گرما را از خود عبور نمی‌دهد.

مزیت استفاده از آلومینیوم در صنعت هوافضا

در صنعت هوافضا برای ساخت موشک و قسمتهای مختلف هواپیما از شمش‌های آلومینیوم استفاده میشود.

قیمت شمش آلومینیوم

قیمت شمش آلومینیوم با توجه به آلیاژهای به کار رفته شده در آن با یکدیگر متفاوت می‌باشد. برخی از این شمش‌ها خالص می‌باشند و از آنها برای ساخت محصولاتی که رسانایی الکتریکی دارند استفاده می‌کنند. قیمت شمش آلومینیوم بر روی قیمت پروفیل‌های آلومینیومی ‌نیز تاثیر گذار است. پروفیل‌هایی که برای ساخت درب و پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای اطلاع از آخرین قیمت شمش آلومینیوم می‌توانید با شرکت آلومینیوم پیشرو در تماس باشید و از کارشناسان فروش، قیمت شمش آلومینیوم را جویا شوید. شرکت آلومینیوم پیشرو شمش آلومینیوم را بدون واسطه در اختیار مشتریان قرار می‌دهد و در نتیجه قیمت شمش آلومینیوم در این شرکت بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.
سایر عوامل تاثیر گذار بر قیمت شمش آلومینیوم عبارتند از نرخ آلومینیوم در بورس لندن و قیمت دلار. که با توجه به ثابت نبودن قیمت ارز نمی‌توان عدد دقیقی را به عنوان قیمت شمش آلومینیوم در نظر گرفت و این دو عامل باعث میشود که همیشه قیمت شمش آلومینیوم در حال تغییر باشد.

خرید شمش آلومینیوم

آلومینیوم از جمله فلز‌های پرکاربرد در صنایع مختلف می‌باشد و امروزه نرخ استفاده از آن بسیار افزایش پیدا کرده است. استفاده مستقیم از شمش‌های خالص آلومینیوم در صنایع مختلف مناسب نیست و باید آلیاژ‌های مختلفی از آن را استفاده کرد. درنتیجه در هنگام خرید شمش آلومینیوم باید به یک سری از نکات توجه کرد. شمش‌های آلومینیوم همانطور که در بخش‌های قبلی گفته شده در انواع مختلفی تولید می‌شوند.
1. اگر به دنبال خرید شمش آلومینیوم برای صنعت خودرو سازی می‌باشید و یا اینکه میخواهید قطعات ریخته گری تولید کنید باید به دنبال خرید شمش آلومینیوم ۵۰ پوندی باشید.
2. خرید شمش آلومینیوم هزار پوندی زمانی توصیه می‌شود که بخواهید از آنها فویل‌های آلومینیومی ‌تولید کنید.
3. خرید شمش آلومینیوم تی بار زمانی توصیه می‌شود که به دنبال تولید محصولات الکتریکی کابل‌ها و وسایل خانگی باشید.
4. اگر می‌خواهید ورق و یا تسمه تولید کنید باید به دنبال خرید شمش آلومینیوم اسلب یا تختال باشید.
به شما توصیه می‌کنیم که قبل از خرید شمش آلومینیوم حتماً با شرکت مهندسی آلومینیوم پیشرو تماس بگیرید و توضیحات لازم را به آنها بگویید تا بتوانند شما را در خرید شمش آلومینیوم راهنمایی کنند.

سوالات متداول شمش آلومینیوم

به طور کلی شمش آلومینیوم به علت وزن سبک و مقاومت در شرایط مختلف آب و هوایی در صنایع مختلف مورد استفاده میگیرد.

خودرو سازی

صنعتی ساختمان

بسته بندی

هوافضا

و….