پروفیل نبشی آلومینیوم

پروفیل نبشی آلومینیوم، نوعی پروفیل است که دارای سطح مقطعی عمود برهم می‌باشد. پروفیل نبشی آلومینیوم یکی از مقاطع پر استفاده است که در کارخانجات و صنایع به صورت گسترده از آن استفاده می‌شود. صنایع مربوط به ساختمان سازی، یکی از صنایعی است که این پروفیل به صورت همیشگی در آن کاربرد دارد . اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم ، این پروفیل در صنعت ساختمان سازی بیشتر از همه صنایع دیگر به کار می‌رود.

پروفیل نبشی آلومینیوم یک مقطع بسیار مهم است که در ساخت سازه های فلزی و در ساخت انواع قالب ها کاربرد فراوانی دارد. این نوع نبشی، نوعی پروفیل باز به حساب می‌ آید و به دو شکل ترکیبی و تکی در ساخت انواع سازها به کارمی رود. نبشی‌ها در جنس‌های مختلفی مانند آهن و … وجود دارند و اینکه هر یک از این انواع نبشی چه کاربردی داشته باشد، بستگی به جنس و آلیاژ آن دارد. پروفیل نبشی آلومینیوم در کارهایی به کار می‌رود که نیاز به قدرت زیاد دارد. به عنوان مثال، به منظور ساخت مقاطع فولادی و پروفیل از آن استفاده می‌شود.

در صورتی که بخواهیم در مورد پروفیل نبشی آلومینیوم به صورت دقیق‌ تر توضیحاتی را ارائه دهیم باید بگوییم که همانگونه که از نام آن پیداست جنس این نبشی از آلومینیوم و آلیاژهای آلومینیوم است. بنابراین هر ویژگی که در فلز آلومینیوم وجود دارد در پروفیل نبشی آلومینیوم هم وجود خواهد داشت. ویژگی‌هایی از قبیل سبک بودن و مقاوم بودن در برابر زنگ زدن و خوردگی و قابلیت رسانایی بالاتر در آن موجود است.

روش تولید پروفیل نبشی آلومینیوم

قسمت اعظمی از فرآیند تولید پروفیل نبشی آلومینیوم مانند بقیه انواع پروفیل‌های آلومینیومی است. در فرآیند تولید پروفیل آلومینیوم، مواد اولیه آن را زیر فشار خیلی زیاد و با درجه حرارت بسیار بالا قرار می‌دهند. سپس آن را از بین قالب‌های مخصوص حرکت می‌دهند. این کارها موجب می‌شود که ماده اولیه درست شود و به شکل‌های مورد نظر تبدیل گردد. همچنین به دلیل اعمال فرآیند حرارتی و فشار بالا بر روی فلز آلومینیوم، ماده اولیه به صورت کامل تغییر شکل پیدا می‌کند و در نهایت پروفیل آلومینیوم تولید می‌شود. این نکته را ذکر کنیم که به مواد اولیه مورد استفاده در ساخت پروفیل آلومینوم، بیلت آلومینیوم گفته می‌شود. کیفیت بیلت می‌تواند بر بهره وری، کیفیت محصول تأثیر بگذارد و همچنین بر روی قیمت پروفیل آلومینیوم تأثیرگذار است.

برای آشنایی بیشتر و خرید انواع پروفیل آلومینیوم

انواع پروفیل نبشی آلومینیوم

پروفیل نبشی آلومینیومی را می‌تواند از جهات مختلف دسته بندی کرد. یک نوع دسته بندی، از لحاظ ظاهری است. می‌دانید که اصطلاح نبشی به مقاطعی گفته می‌شود که سطح مقطعی مانند حرف L انگلیسی دارند. هرکدام از ضلع‌های این نبشی، بال نامیده می‌شود. اگر این دو بال به یک ‌اندازه باشند، آن نبشی را نبشی دو دسته بال مساوی و در صورتی که دو بال پروفیل به یک ‌اندازه نباشند، آن نبشی را نبشی دو دسته بال نامساوی می‌نامند. در صورتی که بخواهیم از لحاظ روش تولید این نوع نبشی آن را دسته بندی کنیم بایستی بگوییم که دو روش برای تولید نبشی های آلومینیومی وجود دارد. اولی، روش فابریک و دومی، روش پرسی. در روش فابریک، پروفیل نبشی آلومینیوم به صورت مستقیم و بدون واسطه در خود کارخانه تولید می‌شود. این در حالی است که در روش پرسی، نبشی در بیرون از کارخانه و به صورت دستی ساخته می‌شود. در وافع در روش پرسی، یک ورق آلومینیوم شش متری را تهیه می‌کنند و قسمت وسطی آن را خم می‌کنند تا آن ورق را به صورت نبشی تبدیل کنند. در یک دسته بندی دیگر باید بگوییم که پروفیل نبشی‌ آلومینیومی در دو نوع لچکی ‌دار یا همان دیواره دار و ساده طراحی و ساخته می‌شود. تفاوتی که بین دو نوع پروفیل دیواره‌ دار و ساده وجود دارد به آلیاژ استاندارد، پرداخت و سختی کار آنها مرتبط می‌شود.در پروفیل نبشی دیواره ‌دار، دو دیواره در کنار بال‌های نبشی وجود دارند. ایجاد این دو دیواره به منظور جلوگیری از وقوع برخی مشکلات در زمان اتصال دو پروفیل آلومینیومی شیاردار است. برای آنکه تفاوت این دو نوع نبشی را با یک مثال بیان کنیم باید بگوییم که اگر قرار باشد دو تیر که در حالت افقی هستند را به یکدیگر وصل کینم باید از نبشی ساده استفاده کنیم چرا که استحکام و مقاومت پروفیل نبشی آلومینیوم دیواره ‌دار نسبت به پروفیل نبشی ساده، بسیار کم تر است

برای آشنایی بیشتر با مقاطق پروفیل آلومینیوم

کاربرد نبشی آلومینیوم

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم نبشی آلومینیوم یک نبشی بسیار پرکاربرد است و در صنایع کوچک و بزرگ از آن استفاده فراوانی می‌شود. در واقع فلز آلومینیوم یک فلز کاملا نرم و چکش خوار به حساب می‌آید و مقاومت آن هم بسیار بالا است. به بیان دیگر، فلز آلومینیوم با ضربه و فشار نمی شکند و ترک نمی خورد. بنابراین می‌توان به راحتی انواع شکل‌ها و طرح‌ها را بر روی این نوع فلز ایجاد کرد. در ادامه به کاربردهای مختلف این پروفیل اشاره خواهیم کرد.

پروفیل نبشی آلومینیوم
 •  از نبشی آلومینیوم به منظور ساخت انواع سازه‌های مخابراتی هم استفاده فراوانی می‌شود.
 • در ساخت ستون و حتی خرپا در بناهای کوچک و بزرگ مختلف، پروفیل نبشی‌ آلومینیومی استفاده می‌شود.
 •  همچنین این نوع نبشی در ساخت انواع پل‌ها هم نقش زیادی دارد. ا در اتصالات مربوط به سازه‌ها هم به صورت گسترده از پروفیل نبشی آلومینیوم استفاده می‌شود. در واقع از پروفیل نبشی‌ آلومینیوم برای متصل کردن تیر‌آهن‌ها به باربر‌ها و البته برای متصل کردن قیمت میانی پل‌ها با ستون‌ها استفاده زیادی می‌شود.
 •  در ساخت وسایل منزل مانند انواع میز و صندلی و البته در قفسه ‌سازی برای مغازه‌ها و فروشگاه‌ها و حتی برای منازل از پروفیل نبشی آلومینیوم استفاده می‌شود.
 •  همچنین این نوع نبشی در خطوط لوله و صنعت ریل‌سازی نیز مورد استفاده و بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
 •  در فرآیند ساخت دکل‌های برقی هم استفاده از پروفیل نبشی آلومینیوم بسیار پرکاربرد است. دلیل این امر هم خواص غیر مغناطیسی پروفیل نبشی‌ آلومینیومی است.
 •  در ساخت انواع چهارچوب برای درب و پنجره و یا برای قفسه‌های آهنی هم از پروفیل نبشی آلومینیوم استفاده می‌شود.
 • در کارهای مربوط به ساخت کابینت‌ هم از این پروفیل استفاده می‌شود.
 •  در ساخت بسیاری از انواع یراق‌آلات هم از نبشی‌ استفاده می‌شود.
 • در ساخت سازه‌های خیلی مهم و سنگین مانند ‌برج‌های مسکونی و تجاری و اداری هم از این نبشی به صورت گسترده استفاده می‌شود.
 •  همچنین در ساخت انواع مختلف ماشین ‌آلات هم کاربرد دارد.
 • این نوع نبشی در صنایع هوایی و در ساخت انواع هواپیما و هلی کوپتر و پهباد به کار می‌رود. وزن سبک آن است که باعث می‌شود در این نوع وسایل نقلیه هوایی کاربرد داشته باشد.

برای استعلام قیمت و خرید پروفیل درب اتوماتیک

قیمت نبشی آلومینیومی

قیمت پروفیل نبشی آلومینیوم به موارد متعددی بستگی دارد. اولین عامل تاثیر گذار در قیمت پروفیل نبشی آلومینیوم و البته در قیمت هر نوع مقطع آلومینیومی دیگری، قیمت خود فلز آلومینیوم در کشور ایران است. می‌دانید که قیمت فلز آلومینیوم در کشور ایران تابع دو پارامتر اساسی است. اولا قیمت جهانی آلومینیوم در قیمت فلز آلومینیوم در کشور ایران تاثیر می‌گذارد و ثانیا قیمت ارز یا همان دلار هم تاثیر زیادی در قیمت آلومینیوم در کشور ایران دارد. در چند سال گذشته و با تشدید تحریم ها علیه حکومت جمهوری اسلامی ایران، قیمت و ارزش دلار در مقابل ریال به عدد عجیب و غریبی رسیده است و روز به روز هم افزایش پیدا می‌کند. همین امر باعث شده است قیمت فلز آلومینوم در کشور ایران بسیار بالا باشد و در نتیجه پروفیل نبشی آلومینیوم هم به تبع آن گران خواهد بود. عامل تاثیرگذار دیگر در قیمت پروفیل نبشی آلومینیوم، سایز و ابعاد و وزن آن است. بدیهی است که یک پروفیل نبشی آلومینیوم با وزن بیشتر، قیمت بیشتری از نمونه سبک تر خواهد داشت. ذکر این نکته هم لازم است که اگر پروفیل نبشی آلومینیوم به جای فلز آلومینیوم خالص از آلیاژهای آلومینیوم به دست آمده باشد، قیمت کم تری خواهد داشت.

ویژگی‌های نبشی آلومینیوم

نبشی آلومینیوم یکی از انواع نبشی‌های موجود در بازار است که به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه، این ویژگی‌ها را آورده ایم:

 1. نبشی‌‌های آلومینیومی، وزن خیلی کمی دارد. همین امر باعث می‌شود که حمل و نقل آن‌ آسان باشد.
 2. نبشی آلومینیوم، خاصیت غیر مغناطیسی دارد. همین ویژگی، باعث محبوبیت بسیار زیاد این نوع نبشی شده است.
 3. نبشی آلومینیوم، قابلیت جوش پذیری و سوراخ کاری منحصر به فردی دارد. همین ویژگی باعث می‌شود برای اتصالات جوشی مختلف، این نوع نبشی، گزینه بسیار مناسبی باشد.

مزیت پروفیل نبشی آلومینیومی نسبت به نبشی‌های دیگر

اگر بخواهیم در مورد مزیت‌های نبشی آلومینیومی صحبت کنیم باید قبل از هر چیزی به وزن سبک این نوع نبشی‌ها اشاره کنیم. در واقع وزن سبک این نبشی باعث می‌شود، وزن نهایی وسیله و یا سازه ای که نبشی در آن استفاده شده است، بالا نرود. می‌دانید که نبشی آلومینیومی در ساخت وسایل نقلیه مختلف مانند خودرو و هواپیما و … و یا در ساخت انواع پل عابر پیاده و پل مخصوص عبور خودرو و در سازه های دیگر استفاده می‌شود.

طبیعتا هیچ کسی دوست ندارد وزن یک هواپیما و یا یک پل بالا باشد، چرا که زیاد بودن وزن چنین مواردی، خطرات بسیار زیادی را به دنبال خواهد داشت. مزیت بسیار مهم دیگری که در نبشی آلومینیومی وجود دارد مقاومت بسیار بالای آن در مقابل خوردگی و زنگ زدگی است. همین امر باعث می‌شود در فضاهای باز بتوان از نبشی آلومینیومی به‌ راحتی استفاده کرد، بدون اینکه نگرانی بابت زنگ خوردگی آن وجود داشته باشد. به عنوان مثال اگر در یک پل که در فضای باز وجود دارد به جای نبشی آلومینیوم از نبشی آهنی استفاده شود، آن نبشی خیلی زود دچار زنگ زدگی خواهد شد. در کنار این همه ایده و مزیت، باید به یک عیب بزرگی که نبشی آلومینیومی دارد هم اشاره کنیم و آن هم قیمت بالای آن است. البته این قیمت بالای نبشی آلومینیوم، بیشتر در کشور ما که با تورم افسار گسیخته ای مواجه است، به چشم می‌آید.

خرید پروفیل نبشی آلومینیوم

به منظور خرید پروفیل نبشی آلومینیوم، می‌توانید به آدرس اینترنتی aluminiumpishro.com مراجعه کنید. این سایت، متعلق به شرکت صنایع آلومینیوم پیشرو است. شرکت صنایع آلومینیوم پیشرو در سال ۱۳۶۸ افتتاح شده است که جزو شرکت های قدیمی، با تجربه و معتبر استان تهران است . شرکت صنایع آلومینیوم پیشرو، سال‌های سال است که در زمینه تولید انواع قطعات آلومینیومی مشغول به کار است و در این مدت توانسته است قطعات آلومینیومی مختلفی را تولید کرده و به سراسر ایران ارسال کند. البته شرکت صنایع آلومینیوم پیشرو حتی با چند کشور همسایه از جمله کشورهای عمان و عراق هم ارتباط تجاری دارد و قطعات آلومینیومی مورد نظر آنها را تولید کرد و برای آنها ارسال می‌نماید.

در صورتی که شما قصد خرید تکی و یا خرید عمده و کلی نبشی آلومینیومی را داشته باشید می‌توانید به راحتی و تنها با چند کلیک، درخواست خود را در این سایت ثبت کنید. همکاران ما در قسمت فروش این سایت، پاسخگوی همگی سوالات شما در رابطه با نبشی آلومینیومی و همچنین در رابطه با بقیه مقاطع آلومینیومی هستند. قیمت محصولات موجود در این سایت، نسبت به فروشگاه‌های حضوری و همچنین نسبت به بسیاری از سایت‌های اینترنتی دیگر پایین تر است. در واقع شما با خرید از این سایت می‌توانید دست دلالان را سود کوتاه کنید. چرا که این سایت، محصولات شرکت صنایع آلومینیوم پیشرو را به صورت مستقیم و بدون هیچ گونه واسطه ای به فروش می‌رساند.

شرکت صنایع آلومینیوم پیشرو دارای مجموعه ای است با مساحت 15000 متر مربع. این مجموعه عظیم، شش سوله در زمینه تولید پروفیل آلومینیوم دارد. هم چنین خطوط و سالنهای قالب سازی، رنگ، ریخته گری، اکستروژن در مقاطع اختصاصی، صنعتی و ساختمانی در این مجموعه وجود دارند که هر روزه تولیدات گسترده ای دارند. مجموعه عظیم صنایع آلومینیوم پیشرو دارای دو پرس اتوماتیک هشت اینچ، دستگاه ایجینگ، گروه رنگ کانوایر الکترواستاتیک، ریخته گری DC و مدرن، دستگاه ها و تجهیزات قالب سازی و یک عدد دستگاه پیشرفته CNC برای ماشینکاری میباشد.

سوالات متداول پروفیل نبشی آلومینیوم

از نبشی آلومینیوم در ساخت انواع سازه های مخابراتی ، ستون و ساخت پل استفاده می شود همچنین در ساخت انواع چهارچوب برای درب ، پنجره ، کابینت و در ساخت بسیاری از انواع یراق آلات کاربرد دارد. 

دو روش برای تولید نبشی های آلومینیوم وجود دارد:

1- فابریک : در کارخانه بدون واسطه تولید می شود .

2 -پرسی : در بیرون از کارخانه به صورت دستی ساخته می شود.