آنادایز آلومینیوم - aluminiumpishro.com

آنادایز آلومینیوم یک روش پوشش دهی الکتروشیمیایی می‌باشد. در این روش پوشش دهی، فلز موجود در زیر لایه، با کمک اختلاف پتانسیل پوشش داده می‌شود. در واقع فلز زیر لایه در یک محلول الکترولیت و به وسیله اکسید خودش پوشش داده می‌شود. در صورتی که بخواهیم به صورت جزئی تر آنادایز آلومینیوم را توضیح دهیم باید بگوییم که در این فرایند برقراری ارتباط الکتریکی، الکترود آند و الکترود کاتور مورد استفاده قرار می‌گیرند. الکترود آند، قطب مثبت است و همان قطعه آلومینیومی است که قصد پوشش دهی آن را داریم و الکترود کاتد نیز قطب منفی است و در واقع، یک فلز کمکی برای برقرار کردن ارتباط الکتریکی است. وقتی که قطب مثبت و منفی در دو سر الکترود‌ها ایجاد شد و اختلاف پتانسیل الکتریکی هم اعمال گردید، یون‌های اکسیژن بر روی سطح آن به حرکت در می‌آیند. این یون‌ها از محلول الکترولیت بیرون می‌آیند و در نتیجه یک لایه اکسیدی از آند سطح خودش تشکیل خواهد شد. خیلی از فلزات، استعداد اکسید شدن و تمایل به اکسید شدن را در خود دارند و بر روی این دسته از فلزات لایه محکمی از اکسید درست می‌شود. فلز آلومینیوم هم جزو این دسته از فلزات می‌باشد. البته بدیهی است که برای اینکه فلز آلومینیوم اکسید شود باید شرایط محیطی هم برقرار باشد. اصلی ترین مورد از شرایط محیطی که باعث می‌شود فلز آلومینیوم اکسید شود، مجاورت آن در کنار هوا می‌باشد. البته این نکته را هم ذکر کنیم که فلز آلومینیوم وقتی اکسید می‌شود فقط یک سطح نازکی از اکسید بر روی آن تشکیل می‌دهد. با این وجود، اگر از روش آنادایز برای اکسید کردن استفاده شود سطح اکسیدی دیگر نازک نخواهد بود. بلکه ضخامت بیشتری خواهد داشت. ضخامت بیشتر لایه اکسیدی ایجاد شده بر روی فلز آلومینیوم باعث می‌شود که مقاومت این فلز در مقابل خوردگی بیشتر باشد. مزیت دیگر ضخامت بیشتر لایه اکسیدی موجود بر روی سطح آلومینیوم که با روش آنادایز آلومینیوم به دست می‌آید این است که شما خواهید توانست رنگ‌های زیبا و دلخواه خود را بر روی این فلز‌های آنادایز شده ایجاد کنید. با این کار باعث شوید که فلز آلومینیوم، ظاهر بسیار زیبایی پیدا کند تا بتوان از آن در درب و پنجره‌ها و کابینت‌ها و نرده‌ها به وفور استفاده کرد.

مواد آنادایز آلومینیوم

به منظور آنودایز کردن آلومینیوم به مواد زیادی نیاز است ولی خوشبختانه این مواد، خیلی ساده هستند و قیمت آنها هم بسیار ارزان است. در صورتی که مجبور هستید مکررا عملیات آنادایز کردن را  انجام دهید، بایستی یک ایستگاه آنودایز کردن خانگی را درست کنید. مواد مورد نیاز برای آنودایز کردن و یا همان آنادایز کردن عبارت هستند از:

 • مقداری آب مقطر
 • تعدادی مخزن یا همان ظرف به منظور نگهداری مایعات
 • مقداری اسید سولفوریک
 • یک الکترود منفی
 • مقداری مواد خنثی کننده اسید
 • مقداری سیم آلومینیومی و یا سیم تیتانیومی
 • مواد چربی زدا
 • تعدادی استکان
 • یک منبع برق (می توانید بسته به نیاز خود از برق شهر و یا یک دیزل ژنراتور و یا موارد دیگر استفاده کنید)
 • مقداری رنگ ( البته این در صورتی است که شما بخواهید قطعه آنادایز شده رنگی داشته باشید)

از سوی دیگر به منظور راه اندازی کردن ایستگاه آنادایز شخصی برای خود به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

1.یک منطقه با تهویه مناسب

2. همچنین تجهیزات ایمنی شخصی به منظور حفاظت از چشم (همان عینک)، حفاظت از دست ها ( همان دستکش)، ماسک تنفسی و غیره

به جز مواردی که در بالا عنوان شد، امکان دارد به بعضی از موارد اختیاری هم نیاز پیدا کنید. این موارد اختیاری موجب می شوند که کار شما آسان تر شود. این موارد اختیاری عبارت هستند از:

 • توپ های پینگ پونگ. از این توپ ها به منظور پیش گیری از غبار اسیدی در مخزن استفاده می شود.
 • دماسنج پخت و پز. از این نوع دماسنج به منظور بررسی دما بهره گرفته می شود.
 • یک همزن برای حمام اسید.
 • کتری چای. از این کتری به منظور گرم کردن رنگ بهره گرفته می شود.
 • پدهای Scotch-Brite. از این نوع پدها به منظور تمیز کردن قطعات قبل از آنادایز کردن آنها بهره گرفته می شود.
 • بخاری مخزن. از این نوع بخاری ها به منظور تنظیم کردن دمای مخزن استفاده می شود.

آنادایزینگ با اسید کرومیک

 • آنادایزینگ با اسيد كروميك در این موارد کاربرد دارد:
 • به منظور نشان دادن درزها و سوراخهای ریز موجود بر روی سطح قطعات آلومينيومي.
 •   وقتی که تغيير کمی در ابعاد قطعه در طي آنادايزينگ نیاز باشد.
 • به منظور حفظ استحكام جاهایی از قطعه آلومینیومی که پرچ شده اند.
 • وقتی که قرار باشد به عنوان زمينه و آستري در رنگ آميزي قطعات مورد استفاده قرار گیرند. این مورد در صنايع نظامي، خیلی به کار می آید.
آنادایز آلومینیوم - aluminiumpishro.com
آنادایز آلومینیوم - aluminiumpishro.com

آنادایزینگ با اسید سولفوریک

آنادایز آلومینیوم به روش اسید سولفوریک با چند غلظت ممکن است. از غلظت ۱۰ گرم بر لیتر گرفته تا غلظت ۷۰۰ گرم بر لیتر، این نوع آنادایزینگ انجام می شود. آنادایز آلومینیوم با روش اسید سولفوریک در بعضی از مراکز تحقیقاتی و بعضی از کارخانه ها و صنایع، مورد استفاده قرار می گیرد. همان طور که گفتیم غلظت آنادایز آلومینیوم به روش اسید سولفوریک می ‌تواند در یک بازه بسیار بزرگی باشد اما معمولاً غلظتی که استفاده می‌شود بین ۱۵۰ گرم بر لیتر تا ۲۵۰ گرم بر لیتر می باشد. در صورتی که غلظت اسید سولفوریک مورد استفاده در فرآیند آنادایز آلومینیوم به روش اسید سولفوریک عوض شود، میزان هدایت الکتریکی هم تغییر خواهد کرد. وقتی که غلظت اسید سولفوریک برابر با ۳۵۰ گرم بر لیتر باشد، بیشترین قابلیت هدایت الکتریکی پیش خواهد آمد. نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که هرچقدر غلظت محلول الکترولیت نسبت به زمان عملیات آنادایزینگ افزایش پیدا می کند، ضخامت و وزن لایه اکسیدی که به دست می آید، هم کم می شود. به عنوان یک مثال, در صورتی که عملیات آنادایزینک به روش اسید سولفوریک یک قطعه‌ آلومینیومی در اسید سولفوریکی با غلظت ۳۰ درصد وزنی۳۳۰ گرم در لیتر در طول مدت یک ساعت انجام گیرد. وزن لایه اکسیدی آن معادل نصف حالتی خواهد بود که غلظت الکترولیت ۱۵ درصد وزنی و یا ۱۶۵ گرم در لیتر بوده و در همان مدت زمان آندایز شده باشد.

برای آشنایی بیشتر و استعلام تعرفه ریخته گری دی سی

آنادایز پروفیل آلومینیوم چیست

همانطور که عنوان شد آنادایز پروفیل آلومینیوم یک فرایند الکتروشیمیایی می باشد . در طی این فرایند، قطعات آلومینیومی در یک مخزن پر از محلول الکترولیتی گذاشته می شود. بعد از این کار می بایست جریان الکتریکی را از آلومینیوم عبور دهند. در نهایت آلومینیوم اکسید شده تولید می شود و محصول تولید شده، مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی و سایش و غیره خواهد داشت. نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که لایه اکسیدی که پس از انجام عملیات آنادایز صورت می پذیرد، ضخامت بسیار مناسبی دارد.

آنادایز آلومینیوم - aluminiumpishro.com
آنادایز آلومینیوم - aluminiumpishro.com

تاریخچه آنادایز آلومینیوم

نمی توانیم تاریخ دقیقی برای پیدایش مفهوم آنادایز آلومینیوم عنوان کنیم ولی مدتی بعد از پیدایش فلز آلومینیوم، صنعتگران به این فکر افتادند که تغییراتی را در این نوع فلز ایجاد کنند. صنعتگران به دنبال این بودند که این تغییرات، باعث مقاوم تر شدن فلز آلومینیوم در برابر خوردگی و سایش و … شود و همچنین بهبود های دیگری بر روی آن حاصل شود. در طی این سالها که عملیات آنادایز آلومینیوم صورت پذیرفته است، تغییراتی هم در این عملیات انجام شده است تا اینکه به این مرحله که الان شما مشاهده می کنید، برسد.

برای استعلام قیمت و مشخصات نرده آلومینیومی

مراحل آنادایز آلومینیوم

عملیات آنادایز به روش شیمیایی صورت می‌پذیرد در واقع بعد از اینکه سطح آلومینیوم کاملاً اکسید می‌شود، کم کم یک لایه اکسید آلومینیوم بر روی قطعه آلومینیومی ایجاد خواهد شد. مراحل عملیات آنادایز آلومینیوم در ادامه آمده است:

 1.  در مرحله اول به کمک حلال‌های موجود، سطح پروفیل آلومینیوم مورد نظر را تمیز کرده و چربی‌های موجود بر روی آن را از بین ببرید. بایستی پروفیل آلومینیوم، کاملاً صاف و بدون هیچ گونه گرد و خاک و چربی باشد تا بتوان عملیات آنادایز را به خوبی پیش برد.
 2. در مرحله دوم، به کمک محلول سودا سطح پروفیل آلومینیومی را کاملا مات کنید.
 3.  در مرحله سوم بر روی سطح پروفیل آلومینیومی به کمک جریان برق، عملیات آنادایز کردن را در درون حمام اسید سولفوریک انجام دهید.
 4.  در مرحله چهارم، سطح منفذ دار پروفیل آلومینیوم را به وسیله جریان برق و با کمک نمک فلزات رنگ کنید.
 5. در مرحله پنجم و آخر هم به منظور هیدرات شدن و پر شدن همه منافذ موجود بر روی سطح پروفیل آلومینیوم، آب بندی نهایی را انجام دهید.
آنادایز آلومینیوم - aluminiumpishro.com

قیمت آنادایز کردن آلومینیوم

قیمت آنادایز کردن آلومینیوم به عوامل مختلفی بستگی دارد ولی در کل باید بگوییم که هزینه نهایی آنادایز کردن آلومینیوم خیلی زیاد نیست. دلیل ارزان بودن این عملیات هم هزینه پایین قطعات و لوازم مصرفی و غیر مصرفی است که در این عملیات مورد استفاده قرار می گیرند. در بالای همین مقاله، مواد مورد نیاز برای آنادایز کردن آلومینیوم را عنوان کردیم و با مطالعه آن قسمت از مقاله متوجه خواهید شد که هزینه آنادایز آلومینیوم زیاد نخواهد بود. در سایت alumpishro.com که متعلق به شرکت آلومینیوم پیشرو است، شما می توانید اطلاعات بیشتری در مورد آنادایز آلومینیوم به دست بیاورید. همکاران ما هم در این سایت، مشورت های لازم را می توانند به شما بدهند. اگر شما قصد دارید که عملیات آنادایز آلومینیوم را انجام دهید، حتما با این مشاوران زبده و با تجربه مشورت کنید. آلومینیوم پیشرو سال‌های سال است که در امر تولید و فروش انواع قطعات آلومینیومی و همچنین در امر آنادایز کردن و رنگ آمیزی و بقیه مسائل مربوط به فلز آلومینیوم کار می کند. این شرکت توانسته است در این سال‌ها مشتریان زیادی را از شهرها و استانهای مختلف کشور ایران و حتی از برخی از کشورهای همسایه کسب کند.

برای استعلام قیمت و مشخصات پروفیل کابینتی

سوالات متداول آنادایز آلومینیوم

قیمت آنادایز کردن آلومینیوم به عوامل مختلفی بستگی دارد ولی در کل باید بگوییم که هزینه نهایی آنادایز کردن آلومینیوم خیلی زیاد نیست. دلیل ارزان بودن این عملیات هم هزینه پایین قطعات و لوازم مصرفی و غیر مصرفی است که در این عملیات مورد استفاده قرار می گیرند.

آنادایز پروفیل آلومینیوم یک فرایند الکتروشیمیایی می باشد . در طی این فرایند، قطعات آلومینیومی در یک مخزن پر از محلول الکترولیتی گذاشته می شود. در نهایت آلومینیوم اکسید شده تولید می شود و محصول تولید شده، مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی و سایش و غیره خواهد داشت.