کوره بازیافت آلومینیوم

کوره ذوب آلومینیوم

کوره ذوب آلومینیوم چیست؟ پیش از پاسخ به این سوال بهتر است بدانید بازیافت آلومینیوم به چه معنا می باشد، پس تا ادامه این مطب با ما همراه باشید.

فلز آلومینیوم، به دلیل داشتن ویژگی‌ هایی مانند استحکام، مقاومت، زیبائی، سبکی و از همه مهم ‌تر پایداری محیطی، پیس از آهن گران‌ بها ترین فلز محسوب می‌ شود و کاربرد بسیار مهمی در زمینه‌ های متعدد صنعت از جمله صنایع هواپیما‌ سازی، خودرو سازی، ساختمان ‌سازی، کشتی ‌سازی، ساخت پل، راه سازی، صنایع نظامی و دفاعی، لوازم خانگی و تجهیزات برق و غیره دارد.

به فرآیندی که طی آن از فلز آلومینیوم در محصولات جدیدی استفاده می شود فرآیند بازیافت آلومینیوم گفته می شود. بازیافت آلومینیوم نسبت به استخراج آن بسیار ارزان تر و به صرفه تر می باشد. در حقیقت در بازیافت ضایعات فقط به  %5 انرژی تولید پروفیل آلومینیوم جدید نیاز است.

در ایالات متحد آمریکا چیزی در حدود 31 درصد از تمام آلومینیوم تولید شده از قراضه بازیافت می شود. بیشتر کاربرد ضایعات آلومینیوم فرآورده شده برای تولید ظرف های نوشیدنی می باشد و بیشتر وقت ها به طور مجدد آن ها را به قوطی های آلومینیومی تبدیل می کنند. در بیشتر کشور های پیشرفته جهان بازیافت قوطی های آلومینیومی یک فعالیت پر سود و مفید است چون که بیشتر افراد معمولی جامعه در آن مشارکت خواهند داشت.

کوره ذوب آلومینیوم یک دستگاه می باشد که می ‌تواند فلزات را تا بیش از 900 درجه سانتیگراد گرم کند. در این حرارت، بیشتر فلزات ذوب می ‌شوند که به آن کوره بازیافت آلومینیوم می ‌گویند.

کوره بازیافت آلومینیوم پیشرو

دسته ‌بندی انواع کوره‌ های ذوب آلومینیوم

کوره ذوب آلومینیوم بر اساس نوع استفاده ی آن به سه گروه تقسیم می ‌شود که عبارتند از:

  1. کوره‌ هایی آلومینیومی که ضایعات را بازیافت و ذوب می ‌کنند.
  2. کوره‌ هایی که آلیاژ از فلزات متفاوت می ‌سازند.
  3. کوره ‌هایی که فلز ذوب شده را برای ریخته ‌گری آماده می ‌کنند.

کوره بازیافت آلومینیوم

انواع کوره ‌های بازیافت آلومینیوم بر اساس نوع قراضه

کوره ‌های بازیافت آلومینیوم بر اساس نوع قراضه ‌هایی که ذوب می ‌شوند، به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

  1. کوره بوته ای: کوره‌ های بوته ‌ای که شامل دو نوع ساده و جک‌دار می باشند. این کوره‌ ها از آتش غیر مستقیم استفاده می ‌کنند و می ‌توانند 50 کیلو تا 2000 کیلو قراضه را مذاب کنند. این کوره‌ ها برای قراضه‌ های سبک همانند قوطی ها مناسب می باشند.
  2. کوره ‌های تیلتی: این نوع از کوره ها اتاقکی یا گهواره ‌ای که می ‌توانند 20 تا 100 تن قراضه را ذوب کنند. این کوره ‌ها برای قراضه‌ هایی که دارای مقادیر کمی از مس، آهن و برنج می باشند، به کار می‌ روند.
  3. کوره‌ های آلوم کست: این کوره ها 1 یا 2 تن قراضه سنگین را به مذاب تبدیل می‌ کنند. این کوره به دلیل داشتن توانایی جداسازی فلزات دیگر مانند مس، آهن و برنج، برای قراضه‌ های دارای این فلزات مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

آشنایی بیشتر و سفارش انواع پروفیل لاین نوری

کوره ذوب و بازیافت آلومینیوم

انواع کوره ‌‍‌های آلیاژ سازی

کوره‌ های آلیاژ سازی به دو نوع تقسیم می‌ شوند که عبارتند از:

  1. کوره‌ اتاقکی که با جک حرکت می ‌دهند.
  2. کوره‌ های گهواره ‌ای چرخان که با جک ها خالی می‌ شوند.

 

کوره دوار ذوب آلومینیوم چیست؟

کوره های دوار ذوب آلومینیوم، کوره های استوانه ای با دو سوراخ در دو سر می باشند که برای ذوب فلزات رنگی استفاده می شوند. این کوره ها برای فلزاتی مانند چدن، سرب، روی و مس نیز مناسب می باشند. اگر دمای ذوب فلزات به یکدیگر نزدیک باشد، می توان از یک کوره دوار برای آن ها استفاده کرد. اما آلومینیوم به علت داشتن خصوصیات خود کوره دوار متفاوتی دارد.

کوره بازیافت دوار عمدتاً برای آلومینیوم های بازیافتی کاربرد دارد که می توان بهره وری بالایی را از آن گرفت.

آشنایی بیشتر و سفارش انواع پروفیل آلومینیوم

ساختار کوره ذوب آلومینیوم

کوره ذوب آلومینیوم از چند لایه ساخته شده است. لایه بیرونی کوره بازیافت آلومینیوم از فولاد می باشد و لایه درونی کوره بازیافت آلومینیوم از آلومینا و سیلیکا که  در برابر حرارت بسیار مقاوم هستند. این لایه ها قطر بسیاری دارند و منجر می شود که قطر داخلی و خارجی کوره متفاوت باشد.

کوره بازیافت آلومینیوم شامل سه بخش لایه دیر گداز، احتراق و ذوب می باشد. لایه دیر گداز در کوره های دیگر مانند سرب و مس از آجر نسوز ساخته شده است. اما بخش های احتراق و ذوب در همه کوره ها یکسان می باشند. در بخش احتراق، گاز اکسیژن و سوخت با هم واکنش می دهند و حرارت تولید می کنند. این حرارت سبب می شود که آلومینیوم در بخش پایین کوره ذوب شود. مزیت کوره بازیافت آلومینیوم، حرکت آرام و منظم آن است که باعث می شود همه مواد اولیه کامل ذوب شود.

کوره بازیافت آلومینیوم با سرعت 1.1 متر بر دقیقه می چرخند. زمان ذوب آلومینیوم در این کوره ها بر اساس تجربه مشخص می شود و  با محاسبات می توان 4 تا 5 ساعت را برای آن ها پیش بینی کرد. کوره در قسمت آخر آن باز است که گاز های حاصل از احتراق و ذوب را از این راه خارج می کند.

کوره آلومینیوم

مصرف انرژی در کوره دوار آلومینیوم

کوره های ذوب صنعتی مانند کوره ذوب آهن، انرژی بسیاری زیادی مصرف می کنند که این مشکل در کوره های القایی و بوته ای که حجم کم و مصرف بالای انرژی دارند بیشتر می باشد و سبب می شود که کارخانه ها به دنبال بهینه سازی انرژی باشند. به طور کلی حجم کوره های القایی و بوته ای نمی تواند خیلی بالا باشد و چون کوره ثابت می باشد زمان بسیاری برای ذوب همه مواد لازم است.

 

سخن پایانی کوره ذوب آلومینیوم

همانگونه که در این مقاله گفته شد، کوره ذوب آلومینیوم یک دستگاه می باشد که ظروف آلومینیومی را با آن بازیافت می کنند در کوره بازیافت، آلومینیوم را با دمای بالا ذوب می کنند. ز همچنین قابل ذکر است که برای خرید کوره بازیافت آلومینیوم باید به یک فروشگاه معتبر مراجعه کنید. شرکت آلومینیوم پیشرو یکی از معتبر ترین شرکت های فروش محصولات آلومینیومی از جمله کوره بازیافت آلومینیوم می باشد که با مراجعه به سایت آلومینیوم پیشرو می توانید کوره ذوب آلومینیوم را با اطمینان تهیه کنید.

4.2/5 - (4 امتیاز)

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + شانزده =